AGİT Zirvesi

Kazakistan'da çarşamba günü başlayacak olan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Astana zirvesi sırasında, Azerbaycan ve Ermenistan cumhurbaşkanlarının, Yukarı Karabağ meselesini görüşmek üzere bir araya gelmesi bekleniyor.

29 Kasım 2010 Pazartesi, 09:30

AGİT Güvenlik Misyonu Temsilcisi Herbert Salber, Yukarı Karabağ sorununun bölgenin en önemli sorunlarının başında geldiğini belirterek, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın 1-2 Aralık günlerinde yapılacak AGİT Astana zirvesi sırasında sorunun çözümü için bir araya gelebileceğini söyledi. ''Ben bu çatışmaların bitirilmesi için bir zirve yapılmasını bekliyorum'' diyen Salber, sorunun bir anda çözümünün mucize olacağını ifade etti. Sorunun uzun yıllardır sürdüğünü, iyice derinleştiğini ve çözümünün zorlaştığını anlatan Salber, ''Sorunun çözümü konusunda bir mucize beklememek lazım. Ancak, bir diyalog yakalanabilir'' diye konuştu.

AGİT Minsk Grubu üyeleri ile 3. ülkelerin sorunun çözümü için yıllardır çaba harcadığını hatırlatan Salber, ''Sonunda sorunu taraf ülkeler kendileri çözmeli, bizler ancak diyalog ortamının sağlanması için yardımcı olabiliriz. Burada sağlanacak diyalog ortamı ile bir çerçeve oluşturulabilir, somut adımlar atılabilir'' dedi. Gürcistan ile Güney Osetya arasındaki çatışmaların da zirve sırasında gündeme gelebileceğini ifade eden Salber, şöyle devam etti: ''Taraflar çatışmaların bitirilmesi için karşılıklı adımlar atmalı, burada AGİT sorunların çözümü için bir diyalog ortamı sağlıyor. Tiflis ile Tshinvali arasındaki görüşmeler daha uzun sürebilir, ama burada sağlanacak ortamı da iyi değerlendirmek gerekiyor'' diye konuştu. Küresel bir güvenlik mimarisinin yeniden inşa edilmesi gerektiğini vurgulayan Salber, ''Vladivostok - Vancouver arası güvenlik mimarisinin sağlanması konusunda bir diyalog zeminin sağlanmasının temelleri burada atılabilir'' dedi.

 

Zirveye Cumhurbaşkanı Gül de katılacak

Kazakistan'ın başkenti Astana'da 1-2 Aralıkta düzenlenecek Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) zirvesinde Türkiye'yi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında ve aralarında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da yer alacağı bir heyet temsil edecek. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 1999 İstanbul Zirvesinden 11 yıl sonra yapılacak ilk AGİT zirvesinde, örgütün bir sonraki zirveye kadar yapacağı çalışmalara yön veren kararların alınacağı, görevlendirmelerin ve stratejik yönlendirmenin yapılacağı belirtildi.

Açıklamada, "Temelleri Soğuk Savaş döneminde atılmış olan AGİT, başlangıçta iki blok arasındaki gerginliğin yumuşatılmasına yönelik siyasi ve askeri bir dizi önlem geliştirilmesine hizmet etmiştir. Günümüzde ise, asimetrik tehditler dahil güncel güvenlik gereksinimlerinin bir yansıması olarak, siyasi-askeri, ekonomi-çevre ve insani boyut alanlarında kapsamlı faaliyetler sürdürmektedir" denildi. Bakanlık açıklamasında, AGİT'in Güney Osetya, Yukarı Karabağ ve Trans-Dinyester gibi Türkiye'nin güvenliğini ve istikrarını yakından ilgilendiren ihtilafların çözüm süreçlerinin sürdürüldüğü uluslararası diyalog platformu özelliğini de taşıdığı belirtildi.
 

Zirvenin önemi

Açıklamada, Türkiye'nin bölgesinde oynadığı rol itibariyle AGİT'e aktif katılım ve katkı sağlayan ülkeler arasında bulunduğu kaydedilerek, zirveye ilişkin şu bilgilere yer verildi:
"Astana Zirvesi, AGİT katılımcısı ülkelerin örgüt bünyesinde beraber çalışma kararlılıklarının, karşılıklı güvenin ve ortak ilke, değer ve yükümlülüklere bağlılığın teyit edileceği, dünyadaki en geniş bölgesel güvenlik örgütü olan AGİT'in etkinliğinin uluslararası camiaya sergileneceği, örgütün 21. Yüzyılın sınamalarıyla mücadele kararlılığının gösterileceği ve bu amaçla bir eylem planının kabul edileceği bir toplantı olması nedeniyle büyük önem taşımaktadır. Dost ve kardeş Kazakistan'ın, 2010 yılında üstlendiği AGİT dönem başkanlığını başarıyla yürütmesinden ve İstanbul'dan 11 yıl sonra AGİT katılımcısı ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını zirve toplantısında biraraya getirmesinden dolayı memnuniyet duyuyoruz."

Açıklamada, zirve sırasında, Cumhurbaşkanı Gül ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, AGİT katılımcısı ülkelerden mevkidaşlarıyla görüş alışverişinde de bulunacakları kaydedildi.