Kapat

Son Haberler

A+ A-

Memur-Sen ve DİSK'ten zamlara tepki

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, elektrik, doğalgaz ve özellikle varili 65 doların altına düşen akaryakıt fiyatlarında indirime gidilmesi gerektiğini söyledi. DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de doğal gaza yapılan zammın derhal geri alınması gerektiğini bildirdi.
Yayınlanma tarihi: 4 Kasım 2008 Salı, 12:58

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, tüm dünyada ekonomik kriz yaşandığını anımsatarak, bu konuda tedbir alınmasının büyük önem taşıdığını belirtti. Gündoğdu, açıklamasında şunları kaydetti:

''Toplumda krize dönük korku ve panik havasına, kriz inancının güçlenmesine neden olan temel ürünlerde özellikle son günlerde daha fazla artan elektrik, doğalgaz ve özellikle varili 65 doların altına düşen akaryakıt fiyatlarında indirime gidilmelidir.
Kamu ve özel sektör, krizi bahane ederek istihdamda daraltma yöntemine başvurmamalı, kamu öncülüğünde istihdam planları revize edilerek istihdam artırma odaklı bir güncelleme yapılmalıdır. Bu çerçevede, özellikle eğitim ve sağlık alanında yeni personel istihdam edilerek piyasaya emekle yoğrulmuş bir canlılık sağlanmalıdır. Gelir vergisi oranları, çalışanlar açısından 5 puan indirilmek suretiyle uygulanmalıdır. Gelir dengesizliğinin mağduru konumunda olan dar ve sabit gelirlilerin vergi adaletiyle sıkıntıları, kriz ortamında çözümlenmeli ve bu surette devletin krize dönük sosyal sorumluluk alması sağlanmalıdır.''

Ahmet Gündoğdu, krize dönük etkili ve kalıcı kararların mutlaka sosyal tarafların katılımıyla oluşturulması gerektiğini kaydetti.

DİSK'ten doğalgaz zammına tepki

DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de doğal gaza yapılan zammın derhal geri alınması gerektiğini bildirdi.

Çelebi, 1 Kasım tarihinden geçerli olmak üzere konutlarda kullanılan doğal gaza yüzde 22,5 oranında zam yapıldığını, böylece yılbaşından bu yana yapılan zam oranının yüzde 80'i aştığını ifade etti.

Hükümetin emekli ve memur maaşlarında, asgari ücrette, 2009 yılı için yaklaşık yüzde 8'lik bir artış öngördüğünü anımsatan Çelebi, şunları söyledi: ''İşçiler, memurlar, emekliler, işsizler, yoksullar doğal gaz ve elektrik fiyatlarındaki artışın altından nasıl kalkacaktır? Para bulabilse insanlar, Türkiye'de yeniden odun ve kömür sobalarının bacası tütecektir. Milyonlarca insana kapkara bir kış hazırlayan doğal gaz zammı derhal geri alınmalıdır. Doğal gaz, elektrik, kira, gıda, ulaşım giderlerinin emekçilerin toplam harcamaları içinde en büyük kalemleri oluşturtuğu göz önüne alındığında, zamların uygulamadan geri çekilmesi ve asgari ücretin, emekli maaşlarının, kamu çalışanları başta olmak üzere maaş ile geçinenlerin ücretlerinin insanca yaşayabilecekleri seviyeye çekilmesi gerekmektedir.''

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler