Başkanın türban hassasiyeti

Türbanı nedeniyle KPSS’ye alınmayan aday için ÖSYM Başkanı okula gitti, verdiği talimatla adayı 1 saat gecikmeli olarak sınava soktu, sınav sorumlusu da görevden alındı.

30 Kasım 2010 Salı, 07:42

Prof. Dr. Ünal Yarımağanın istifa etmesinin ardından ÖSYMnin başına getirilen Prof. Dr. Ali Demir, önceki gün yapılan ortaöğretim mezunlarına yönelik KPSSde türbanlı adayı sınava sokmayan sorumlu için bir liseye denetime gitti, adayı yazılı talimatla kurallara aykırı biçimde 1 saat gecikmeli olarak sınava soktu, sınav sorumlusu öğretmen de görevinden alındı.

Hükümetin de desteğiyle üniversitelerde türbanın önünü açan YÖKün bu konuda nasıl bir yandaşlık içerisinde olduğunu gösteren olay, önceki gün Ankara Başkent Anadolu Lisesinde yaşandı. Eğitim-Senden alınan bilgiye göre 36 ayrı salonda yapılan ve 09.30da başlayan sınav öncesinde adaylar tek tek arandı, üzerlerindeki bozuk para, cep telefonu, saat gibi malzemeler okul girişinde teslim alındı. Bu sırada türbanlı bir üniversite öğrencisi de sınava ortaöğretim mezunu sıfatıyla katılmak üzere okula geldi. Ancak salon görevlileri, adayı sınava alıp almama konusunda çelişkiye düştü. Sorunu çözemeyen salon görevlileri, daha sonra bina sorumlusuna giderek alınması gereken tavır konusunda yardım istedi. Bina sorumlusu da sınav uygulama kitapçığında türbanlı öğrenciler sınava girebilirşeklinde bir ifade olmadığı için ÖSYMyi arayarak konuyla ilgili yazılı bir talimat istedi. Ancak ÖSYMden bu konuda bir talimat gelmeyince, adaya sınava katılamayacağı tebliğ edildi.

 

Türbanlı aday için kuralı deldi

Ancak öğrencinin şikâyeti üzerine sınav başladıktan 1 saat sonra sürpriz bir gelişme yaşandı. Prof. Dr. Ünal Yarımağanın istifa etmesinin ardından göreve getirilen ve 2008de hazırlanan türbana özgürlük bildirisinde imzası bulunan ÖSYM Başkanvekili Prof. Dr. Ali Demir, saat 10.30 sıralarında okula geldi. Yaşanan gelişmelere tepki gösteren Demir, bir yazıyla türbanlı adayın sınava sokulması talimatını verdi. Demir, yazısında Başkent Anadolu Lisesinde yapılan KPSS önlisans/ortaöğretim sınavına başörtüsü ile katılmak isteyen öğrencinin 10.35te sınava alınarak sınavının tamamlanmasına izin veriyorumdedi. Demirin bu yazısı üzerine aday, 1 saat gecikmeli olarak sınava alındı. Oysa ÖSYMnin açıkladığı sınav kurallarına göre sınava en fazla 15 dakika geç gelen adaylar izin formu düzenlenerek sınava alınıyor, 15 dakikadan fazla geç gelen adaylar kesinlikle sınava alınmıyor.

ÖSYM Başkanvekilinin okuldan ayrılmasından kısa bir süre sonra da okula bu kez Ankara İl Sınav Yöneticisi Prof. Dr. Metin Balcının yazısı ulaştı. Balcı, bina sorumlusunun sınavı 1 saat geciktirdiği gerekçesiyle öğleden sonraki oturumda görev yapamayacağını bildirdi.