Kapat

Son Haberler

A+ A-

Başbakan'ın sözleri medyaya tehdit

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Oyan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Wikileaks belgeleri hakkında yaptığı açıklamada kendisiyle ilgili "milyar dolarlık hesabı var" iddiasını ortaya atan kişinin şimdi Ergenekon tutuklusu olarak Silivri'de olduğunu işaret etmesinin "medyaya tehdit" olduğunu ifade etti.
Yayınlanma tarihi: 2 Aralık 2010 Perşembe, 11:35

CHP Wikileaks Belgelerini İzleme Birimi Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı Oyan, Başbakan'ın Wikileaks belgeleri hakkında yaptığı açıklamalara yaptığı yazılı açıklamayla yanıt verdi.

Başbakan Erdoğan'ın belgeler konusundaki ilk sözlerinin "Önce eteklerindeki taşları döksünler, sonra bunların ciddiye alınıp alınmayacaklarına bakarız" yönünde olduğunu anımsatan Oyan, "Wikileaks'ın eteğindeki taşların binde biri ortaya dökülmeden" Başbakan'ın muhalefete ve medyaya ağır ithamlar yöneltmesinin anlamlı olduğunu ifade etti. "Başbakan, muhalefeti ve medyayı 'müfteri', 'alçak' ve 'seviyesiz' gibi çirkin sıfatlarla karalamaya girişerek seviyeden ne anladığını bir kez daha kanıtlamıştır" diyen Oyan, kendilerinin Başbakan'la benzer bir üslup üzerinden "seviyeyi eşitleme" çabası içinde olmayacaklarını bildirdi.

Başbakan'ın bu tutumunun bir kaygıyı ifade ettiğini, "en iyi savunma saldırıdır ve hedef şaşırtmadır" yöntemini uygulamaya koyduğunu savunan Oyan, "Anamuhalefet Partisi olarak bu konuda son derece dikkatli ve sınırlı değerlendirmeler yapılmasına rağmen, Başbakan'ın iddia sahiplerine değil de o iddialar konusunda açıklama isteyen muhalefete saldırması, demokrasiyi içine sindirememenin yeni bir dışa vurumudur. Başbakan, adeta zeytinyağı gibi üste çıkarak, kendisini çok rahatsız ettiği anlaşılan bu belgelerden yeni bir mağduriyet yaratma peşine düşmüştür. Ama bu ucuzundan kahramanlık edaları gerçekleri değiştiremez. Yazışmaların büyük bölümü de Başbakanı öven, kamuoyuna yansıttığı görüntünün aksine, Başbakanın ABD-NATO çizgisinde kaldığını kanıtlayan belgelerdir" dedi.

Oyan, Başbakan Erdoğan'ın kendisiyle ilgili "milyar dolarlık hesabı var" iddiasını ortaya atan kişinin şimdi Ergenekon tutuklusu olarak Silivri'de olduğunu işaret etmesinin "medyaya tehdit" olduğunu ifade ederek "Peki Başbakan şimdi ABD büyükelçilerini ve Wikileaks patronunu da Silivri'ye mi gönderecek? Yoksa gücü ABD'ye yetmediği için muhalefete ve medyaya saldırmayı mı sürdürecek?" diye sordu. Başbakan Erdoğan'ın medyayı otosansüre zorlamak istediğini savunan Oyan, bu durumu "ifade özgürlüğünün ve bilgi edinme hakkının açık bir ihlali" olarak değerlendirdi.

Başbakan'ın, hakkını yargı yolundan arayabileceğini ima ettiğini, kendisini bu yönde teşvik etmek istediklerini bildiren Oyan, "Ama Başbakan yargının çift taraflı kesen bir kılıç olduğunu da unutmamalıdır. Başbakanın, kendisi ve AKP ile ilgili yolsuzluk iddiaları konusunda, Cumhuriyet Savcılarını da göreve çağırmasını bekliyoruz. Aynı konuda TBMM'de gündeme getirilecek bir araştırma komisyonu kurulması önerisinin de önünü açmasını diliyoruz" dedi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler