Kapat

Son Haberler

A+ A-

"Abidin Dino Mardin'de" sergisine büyük ilgi

''Abidin Dino Mardin'de'' sergisini 35 günde 10 bin 866 kişi ziyaret etti.
Yayınlanma tarihi: 2 Aralık 2010 Perşembe, 14:23

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi Müdürü Gani Tarkan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından açılışı yapılan ''Abidin Dino Mardin'de: Seçme Yapıtlar 1930-1990'' başlıklı sergide, sanatçının 1930-1990 yılları arasındaki dönemini anlatan 255 eserin yer aldığını söyledi.

Sergi kapsamında, sanatçının vefatından sonra evinde bulunan Lazlar serisinin ziyaretçilerle ilk defa buluştuğunu ve yoğun ilgi çektiğini belirten Tarkan, şöyle konuştu:

''Sergide, Dino'nun otoportreleri, eller ve yörükler serilerinden örnekler, Roma Olimpiyatları çizimleri, 1966 Dünya Futbol Şampiyonası için çektiği Goal! filmi için hazırladığı storyboardlar, 1968 Paris öğrenci olaylarını belgelediği resimler, Yaşar Kemal'in Deniz Küstü adlı romanı için hazırladığı illüstrasyonlar, hastalık dönemlerini karikatürize ettiği acının resimleri, Ak la Ka ra serisine ait tuvalleri, çiçek resimleri yer alıyor.''

Tarkan, sergiyi 35 günde 10 bin 866 kişinin ziyaret ettiğini bildirdi.

Müzenin Mardin'in kentsel oluşumunu ve yaşam kültürünü sergilemeyi ve tanıtmayı amaçladığını, sergilerle de Mardin'de modern ve çağdaş sanat platformunu oluşturmayı hedeflediklerini belirten Tarkan, Abidin Dino sergisinin 1 yıl süreyle açık kalacağını aktardı.

Özellikle hafta sonları müzenin ziyaretçi akınına uğradığını dile getiren Tarkan, ''Önümüzdeki yıl sayının katlanacağına inanıyorum. Müzeyi gezenlerin memnuniyeti gelecek yıllarda daha fazla ziyaretçiyle buluşacağımızın bir işaretidir'' diye konuştu.

Cumhuriyet İMECESİ