Kapat

Son Haberler

A+ A-

Polisten gençlere çok sert müdahale

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın rektörlerle toplantısını protesto etmek için Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'ne yürümeleri polisin müdahalesiyle engellenen grup, Kabataş İskelesi'nde yeniden bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.
Yayınlanma tarihi: 4 Aralık 2010 Cumartesi, 08:32

Başbakan Erdoğan'ın Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'ndeki rektörlerle toplantısını protesto etmek isteyen Gençlik Sendikası (Genç-Sen) üyesi grup, Kabataş'ta toplandı. Başbakanlık Ofisi'ne ısrarla yürümek isteyen gruba polis biber gazı ve copla müdahale etti. Bu arada çıkan arbedede, Beyoğlu Emniyet Müdürü Osman Yıldırım da darbeye maruz kaldığı iddia edildi.

Bu arada yaralanan bazı öğrencilerin de Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldığı öğrenildi.

Polisin bazılarını da gözaltına alarak dağıttığı öğrenciler, Kabataş İskelesi'nde yeniden toplandı. Bu kez polisin müdahale etmediği grup, basın açıklaması yaptı.
Grup adına açıklama yapan Fidan Ataselim, öğrenciler ve fikirlerinin olmadığı toplantılarda kararlar alınmaya çalışıldığını ifade ederek, ''Üniversitelerin geleceğini, YÖK'ün çürümüş olduğu için değişmesi gerektiğini, bunun için neler yapılabileceğini onlar içerde konuşurken, biz üniversitelerin asıl özneleri öğrenciler kapı önünde bekliyoruz'' dedi.

Üniversitelerde yaşanan sorunları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a iletmek istediklerini, ancak polisler tarafından engellendiklerini belirten öğrenciler, açıklamanın ardından dağıldı.

Öğrencilere Akaretler Yokuşu'nda da müdahale

Bu arada, Başbakan Erdoğan'ın rektörlerle toplandığı protesto etmek için Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nin karşısındaki Akaretler Yokuşu'nda toplanan grup, YÖK ve hükümet aleyhine sloganlar attı.

Üzerinde ''Gençlik Muhalefeti'' yazılı pankartlar taşıyan ve Başbakanlık Çalışma Ofisi'ne yürümek isteyen gruba, polis biber gazıyla müdahale etti. Göstericiler, gazdan etkilenen arkadaşlarının gözlerine limon sürdü.

Polisin müdahalesinin ardından dağılan grup, bir süre sonra tekrar yürüyüşe geçti. Bu sırada çevik kuvvet polisleriyle eylemciler arasında arbede yaşandı. Polis yetkilileri, gruptan basın açıklaması yaptıktan sonra dağılmalarını istedi. Basın açıklaması yapmayı reddeden grup, polis amirine de limon uzattı. Şarkılar söyleyip halay çeken göstericiler, daha sonra dağıldı.

Öğrenciler kente sokulmadı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde rektörlerle yapacağı toplantının protesto edileceği bilgisini alan polis, hem toplantının yapılacağı bölge hem de il girişlerinde geniş güvenlik önlemleri aldı.

Ankara ve Eskişehir plakalı 3 otobüsle kente girmek isteyen bir grup öğrenci de Çamlıca gişelerinde durduruldu. Öğrencilerin kimliklerini kontrol eden polis, kente girişlerine izin vermediği öğrencileri aynı araçlarla geri döndürdü.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın rektörlerle yaptığı toplantıyı protesto etmek amacıyla İstanbul'a gitmek isterken yoldan çevrilen grup ile polis arasında İzmit'te arbede yaşandı Göstericilerden 10'nu gözaltına alındı.

Gözaltına alınan öğrenciler için eylem

Taksim'de bir grup, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın rektörlerle toplantısını protesto ettikleri için gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılması istemiyle eylem yaptı.

Taksim tramvay durağında toplanan gruptakiler, gözaltılara tepki içeren ifadelerin yer aldığı pankart açarak, sloganlar eşliğinde Galatasaray Lisesi önüne kadar yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan Türkan Yıldız, sabahki gözaltıların haksız olduğunu savunarak, fikir ve örgütlenme özgürlüğünden bahseden yetkililerin, gözaltılarla gerçek yüzlerini ortaya koyduklarını ileri sürdü.

Yıldız, gözaltına alınan arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını istediklerini söyledi.
Gözaltına alınan Genç-Sen Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Emre Öztürk'ün babası Cihan Öztürk de oğlunun bir hak mücadelesi için eyleme katıldığını belirterek, ''Oğlum sanki terörist gibi müdahaleye uğrayarak, yaralandı. 'Açılım' diyen Başbakan'a gidip, YÖK'ün değiştirilmesini talep edecekken, öğrencilerin karşısına polisin çıkması manidardır'' diye konuştu.

11'i serbest

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın rektörlerle toplantısını protesto ettikleri için gözaltına alınan 14 öğrenciden 11'i serbest bırakıldı.

Gözaltına alınan öğrenciler, Yenibosna'daki Adli Tıp Kurumunun ardından Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldü.

14 öğrenciden, işlemleri tamamlanan 11'i serbest bırakılırken, ''polise mukavemette bulundukları'' iddia edilen Genç-Sen üyeleri Emre Ö, Aziz G. ve Didem A'nın gözaltı sürelerinin uzatıldığı öğrenildi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler