Yüksekova karıştı

Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Belediye Başkanı Ruken Yetişkin hakkında kesinleşen hapis kararını protesto eden bir grup, polise taşla saldırdı.

04 Aralık 2010 Cumartesi, 15:26

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 7 ay 10 gün hapis cezasına çarptırılan ve 7 Aralık'ta cezaevine girecek olan Belediye Başkanı Ruken Yetişkin'e verilen hapis cezasını protesto etmek amacıyla BDP İlçe Başkanlığı tarafından basın açıklaması düzenlendi.

Cengiz Topel Caddesi'ndeki açıklamanın ardından kalabalığa seslenen Belediye Başkanı Yetişkin, Yüksekova halkının yalnız olmadığını ve bu tür dayatmalara karşı tek vücut olacağını söyledi.

Yetişkin, kendisi cezaevinde olsa da 24 encümeninin ve parti yönetiminin Yüksekova halkı için görev başında olacağını vurgulayarak, ''Siyasetin iniş ve çıkışları var. Biz günden güne büyüyoruz'' dedi.

Yetişkin'in konuşmasının ardından yürüyüşe geçen ve çoğunluğu çocuklardan oluşan bir grup, Eczaneler Sokağı'nda güvenlik önlemi alan polislere taşla saldırdı. Polisin ve parti yöneticilerinin uyarısına rağmen dağılmayan gruba, polis basınçlı su ve biber gazıyla müdahalede bulundu.

Grup, müdahalenin ardından ara sokaklara dağıldı.