Kapat

Son Haberler

A+ A-

Güler hakkında gensoru önergesi

MHP Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler hakkında elektrik ve doğalgaz zamları nedeniyle gensoru önergesi verdi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Türkiye’de uygulanan enerji politikalarının, zamların hesabının verilme zamanının geldiğini belirtirken hükümetin doğalgaza yaptığı zammı da “doğal kazık” olarak nitelendirdi.
Yayınlanma tarihi: 5 Kasım 2008 Çarşamba, 13:35

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler hakkında Meclis başkanlığına sundukları gensoru önergesiyle ilgili bilgi verdi.

2008 yılında elektrikte yüzde 60, doğalgazda yüzde 80’lere varan şok zamlar yapıldığını belirten Vural, doğalgaz ve elektriğe yapılan zamların sağlıksız enerji politikalarının sonucu olduğunu söyledi. Türkiye’de uygulanan enerji politikalarının ve zammın hesabının verilme zamanı geldiğini kaydeden Vural, doğalgaza yapılan zamları “doğal kazık” olarak nitelendirdi. Vural, “Soçi’de Putin’le görüşülerek doğalgaz formülünün değiştirilmesi ve otomatik zam AKP’nin doğal kazığı olmuştur” dedi. Hükümetin doğalgaz zamlarına petrol fiyatlarındaki ve döviz kurundaki artışı gerekçe gösterdiğini belirten Vural, zamla ilgili bakanlardan gelen açıklamaları da eleştirdi. Vural “Maliye Bakanı kalkıp, önümüzdeki dönemde indirime gideceğiz, fiyat düşecek diyor. Düşecekse vatandaşın ekonomik kriz ortamında yalnızlaşmasına niye yol açıyorsunuz. Yapılan zamma karşılık bakanların demeçleri ibret vericidir. Meclis’te bir hesaplaşma yapılması gerekmektedir” diye konuştu.

"AKP krizi fırsatçılığa dönüştürdü"

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Oktay Vural, BOTAŞ’ın Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden alacakları ile ilgili bir soruya “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin uçan kuşa borcu var. Sadece BOTAŞ’a değil Hazine’ye de var” karşılığını verdi. Başbakan Erdoğan’ın küresel ekonomik krizi “fırsata” dönüştüreceklerini söylediğini belirten Vural, “Başbakan diyor ya; krizi fırsata çevireceğiz’ diye. Bu zamlar bir kriz fırsatçılığıdır. AKP tam bir kriz fırsatçılığı yapmıştır. Bu zamlar AKP’nin fırsatçılığı konusunda becerisidir. Bu zammı geri almalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler