Kapat

Son Haberler

A+ A-

"Türk-İsrail mutabakatı özrü içerecek"

Türkiye ve İsrail arasındaki krizin sona erdirilmesi amacıyla Cenevre'de başlatılan ikili görüşmelerde hazırlanması öngörülen mutabakatın, Ankara'nın ısrarla istediği "özrü içereceği" bildirildi.
Yayınlanma tarihi: 6 Aralık 2010 Pazartesi, 08:47

Haaretz gazetesi, görüşmelerin içeriğine ilişkin "Türk Büyükelçisinin Tel Aviv'e dönmesi ve Türkiye'nin Ankara'ya yeni bir İsrailli büyükelçinin atanmasını kabul etmesinin karşılığında İsrail'in, gemide öldürülenlerin ailelerine tazminat ödemeye hazır olduğunu göstermesi beklendiği"ni de belirtti. Haaretz gazetesi, Türk ve İsrailli diplomatların bağları onarmak için Cenevre'de buluştuklarını duyurduğu haberinde Cenevre'de yapılan görüşmenin ilişkilerdeki krize son verecek bir anlaşma taslağının hazırlanması öngörüldüğünü kaydetti.

Mutabakatın içeriği

"Her iki taraftan diplomatlar, mutabakatların, İsrail'in bir özrünü içermesini beklediklerini söylediler" de diye yazan gazete, haberini söyle sürdürdü: "Türk Büyükelçisinin Tel Aviv'e dönmesi ve Türkiye'nin Ankara'ya yeni bir büyükelçinin atanmasını kabul etmesinin karşılığında İsrail'in, gemide öldürülenlerin ailelerine tazminat ödemeye hazır olduğunu göstermesi bekleniyor. Türkiye nezdindeki büyükelçi Gabi Levi'nin bu görevden gelecek yaz ayrılması beklentisi bulunuyor."

Haaretz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Pazar günü Türkiye'nin pozisyonunu altını çizerek ikili ilişkilerde ancak İsrail'in özür dilemesi ve tazminat ödemesinden sonra yeni bir sayfa çevrilebileceğini söylediğine dikkat çektiği haberinde "İsrail, Türkiye'nin ülkeden büyükelçisini çekmesinden yaklaşık altı ay sonra Türkler ile ilişkileri normalleştirmek istiyor" dedi.

"Görüşmeler, Netanyahu'nun insiyatifi ile başladı"

İki ülke arasındaki krizin "Türkiye için Washington'da önemli diplomatik zararı yarattığı"nı savunan gazete, "Mevcut görüşmelerle ilgili Türk ve İsrailli diplomatların temasların Başbakan Binyamin Netanyahu'nun başlatıldığını ve son günlerde Karmel'de ortaya çıkan büyük yangınla mücadeleye yönelik Türk yardımının yarattığı ivmeyi izlediğini söylediler" diye yazdı.

"Görüşmelerde ön aşamada, ek buluşmalar gelecek"

Ancak haberde "Kaynaklar, görüşmelerin ön aşamada bulunduğunu ve hem Erdoğan hem de Netanyahu'nun onayını sağlayacak bir anlaşmaya varılması için ek buluşmaları gerektireceğini de eklediler" denildi.

"Lieberman bilgilendirdi ama çekinceleri varmış"

Haaretz, İsrail Dışişleri Bakanı Avidgor Lieberman'ın, esasen Ulusal Güvenlik Danışmanı Uzi Arad tarafından yönetilen görüşmeler konusunda bilgilendirildiğini belirtirken de Lieberman'ın bürosunun konuya ilişkin yorumda bulunmak istemediğini kaydederek şöyle devam etti:

"Ancak Bakanlık kaynakları, dışişleri bakanının, yapılan çaba konusunda çekincelerinin olduğuna inandıklarını çünkü geçmişte İsrail'in özür dilemeyeceği veya Türklere tazminat ödemeyeceğini ifade ettiğini söylediler."

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler