Kaçmaz'a yapılan baskın Meclis'e taşındı

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Sincan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz ve arkadaşlarına polis tarafından Hatay'da bulundukları otele baskın yapılmasını TBMM gündemine taşıdı.

06 Aralık 2010 Pazartesi, 08:39

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM Başkanlığı'na, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Sincan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz ve arkadaşlarına yönelik olarak 27-28 Kasım gecesi Hatay'da bulundukları otele Emniyet tarafından baskın yapıldığını belirten Kart, şöyle dedi:


"Adı geçenin hafta sonu iznini Hatay'da geçireceğine dair Adalet Bakanlığına bilgi verdiği bilinmektedir. Sincan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'ın bir süreden bu yana hükümetin ve hükümet yandaşı olan belli birimlerin hedefinde olduğu bir gerçektir. Devlet içinde siyasi iktidarın doğrudan emrinde olan bir grubun kin ve intikam duyguları içinde bu tür hukuksuzlukları yerine getirdiği görülmektedir. Hukuk tanımaz uygulamalar gözü kara bir şekilde uygulanmaktadır. Devlet, kendi vatandaşına tuzak kurmuş ve karalama kampanyasını organize etmiştir."

"Siyasi iktidarın yaratmış olduğu intikam tablosu içinde, belli bazı birimler durumdan vazife çıkartarak bu hukuksuzları yerine getirmektedir" diyen Kart, "Hükümet gerçekten anayasal haklara saygılı ise bu olayın fail ve sorumluları hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılması için ivedi olarak harekete geçmelidir" dedi. Atilla Kart, Adalet Bakanı'na, şu soruları sordu:

"Diğer ihlaller bir tarafa, anayasal güvence altında olan özel hayatın gizliliği ilkesini organize bir şekilde ayaklar altına alan bu olayın fail ve sorumluları hakkında gerekli yasal süreci hemen başlatacak mısınız?

Oluş şekline göre, görev ve yetkinin sürekli olarak kötüye kullanılması durumu söz konusu olmakla, tüm bu süreçte görev yapanların kimden-kimlerden talimat aldığını ortaya çıkaracak mısınız?

Yoksa benzeri pek çok olayda olduğu gibi bu olayı da zamana yayıp fail ve sorumluları korumaya devam mı edeceksiniz?"