Kapat

Son Haberler

A+ A-

WikiLeaks o tesislerin listesini yayınladı

WikiLeaks son olarak ABD'nin ulusal güvenliği için önemli tesislerin listesini yayınladı. Listede Türkiye'den de üç önemli nokta yer alıyor.
Yayınlanma tarihi: 6 Aralık 2010 Pazartesi, 09:28

Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın gizli yazışmalarını yayımlayan internet sitesi Wikileaks, son olarak bu ülkenin ulusal güvenliği için büyük önem atfettiği, dünya genelindeki tesislerin listesini içeren bir belgeye yer verdi.

ABD'li diplomatların, zarar görmesi halinde, Amerikan çıkarlarının tehlikeye gireceğini söylediği tesisler arasında yüzlerce petrol tesisi, boru hattı, denizaltı kabloları ve fabrikalar var.

BBC diplomasi muhabiri Jonathan Marcus, bunun muhtemelen Wikileaks'in şimdiye kadar yayımladığı en tartışmalı belge olduğunu söylüyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Şubat 2009'da, tüm dış temsilciliklerden, ülkenin ulusal güvenliği için önem arzeden tesislerin listesini çıkarmasını istemişti.

Listede, Kongo'daki bir kobalt madeninden, Avustralya'da panzehir üreten bir fabrikaya, Danimarka'da insülin imal eden bir laboratuvara kadar pek çok tesis var.

Times gazetesine göre güvenlik uzmanları, bu listeyi 'Terör örgütleri için bir hediye paketi' olarak niteledi.

Listede Türkiye’ye ait önemli tesisler ise İstanbul Boğazı, Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru hattı ile isimleri listede verilmiş bazı metal fabrikaları olarak sıralanmış.

Öte yandan; Wikileaks'e göre, ABD Yönetimi, Suudileri, El Kaide, Taliban ve Leşker-i Tayyibe gibi Sünni militan grupların en büyük mali destekçisi olarak görüyor.

Gizli belgelere göre, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Suudi yetkilileri militan gruplara para akışını engelleme konusunda ikna etmekte zorlandıklarını belirtti.

30 Aralık 2009 tarihli belgede Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Kuveyt'in militanlarla mücadelede pasif kaldıkları da öne sürülüyor.

Hillary Clinton, açıklamasında radikal İslamcı örgütlere mali destek konusunda Suudi hükümetini suçlamıyor; 'Suudi kaynaklar'dan söz ediyor.

Clinton, "El Kaide, Taliban ve Leşker-i Tayyibe, Hac dönemi ve Ramazan'da her yıl Suudi kaynaklardan muhtemelen milyonlarca dolar topluyor" diyor.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler