Kapat

Son Haberler

A+ A-

"30 bin yetmez"

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı 30 bin öğretmen ataması, eğitim sendikaları tarafından yeterli bulunmadı. Öğretmen açığının 400 bin olduğunun altını çizen Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının iş güvencesinden yoksun olduğuna dikkat çekti.
Yayınlanma tarihi: 6 Aralık 2010 Pazartesi, 15:15

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, MEB'in yaptığı atamalara ilişkin olarak yaptığı açıklamada, "Gerçekten alın teri ile puan almış pek çok öğrencimizin KPSS hırsızlığı nedeniyle atamaları gerçekleşmedi" dedi. Koncuk şöyle devam etti:
"Çocuklarımızın çoğu acı ve ızdırap içinde. Bizim aylardır uğraştığımız 70 bin öğretmen ataması maalesef yetkililerin kulak tıkadığı bir konu olmuştur. Biz bu 70 bin öğretmen atamasını alınteri ile puan almış öğrencilerimizin hakları zayi olmasın diye bunu istedik Ancak İktidar bu çocukların emeklerini görmezden geldi. 30 bin atama yapmakta ısrar etti. Başbakanımız yazdığımız mektuba rağmen kılını kıpırdatmadı. Çocuklarımızın yaşadığı acıyı yüreğinde hissetmeyen yöneticilerin olduğu çok açık."

"Açık 400 bin, atama 30 bin"

Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç ise, atama sürecinin iki temel problemi olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Gerçek öğretmen açığı 400 binlere yaklaşmaktadır. MEB verilerine göre bu açık 130 bindir. Atamalar ise 30 bin. Bu durumda sadece Bakanlık verilerine göre dahi Türkiye'nin 100 öğretmen açığı devam etmektedir. Sözleşmeli öğretmen uygulamasına devam edilmektedir. Öğretmenlerin yeri gelip canlarını alan bu uygulama, MEB ısrarı üstüne devam etmektedir. En son bu uğurda Metin Kurt isimli arkadaşımızı kaybettik. Sözleşmeli öğretmen atamaları buna rağmen devam ediyor. Türkiye'nin iki sorunu ısrarla devam ediyor; öğretmen açığı ve öğretmenlerin iş güvencesinin olmaması. Türkiye bu sorunlarla baş başa bırakılmıştır."

"Zorunlu bölge tazminatı ödenmeli"

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Halil Etyemez yaptığı yazılı açıklamada, 30 bin öğretmenin atamasının olumlu olduğunu ancak, bunun yetersiz olduğunu vurguladı. Etyemez şunları kaydetti:

"Eğitim kurumlarında en az 150 bin öğretmen açığı bulunmakta ve 350 bin öğretmen adayı da atama beklemektedir. Bakanlık 120 bin kadrolu öğretmen daha atamalıdır. Öğretmen istihdamında kadrolu, sözleşmeli, ücretli, vekil öğretmenlik gibi farklı uygulamalara son verilerek tüm öğretmenlerin kadrolu olarak istihdamı sağlanmalı; mevcut sözleşmeli öğretmenler de derhal kadroya geçirilmelidir. Bunun yanısıra zorunlu hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında görev yapan eğitim çalışanlarına 'zorunlu bölge hizmet tazminatı' ödenerek, bu bölgelerde deneyimli öğretmenlerin görev yapmaları sağlanmalıdır."

"30 BİN ÖĞRETMEN ATANDI"

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler