Kapat

Son Haberler

A+ A-

Assange: Mücadele edeceğim

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange gözaltına alınmasının ardından Londra'da çıktığı mahkemede, "İsveç'e iadesini engellemek için mücadele edeceğini" söyledi.
Yayınlanma tarihi: 7 Aralık 2010 Salı, 10:27

Tüm dünyayı sarsan belgeleri yayınlayarak gözleri üzerine çeken WikiLeaks kurucusu Julian Assange, İngiltere'de tutuklanarak mahkemeye sevk edildi.

İngiltere'nin başkenti Londra'daki Westminster Asliye Hukuk Mahkemesi'ndeki ön duruşmaya çıkan Assange'a, İsveç'in hakkındaki tecavüz suçlamaları hatırlatılarak, "İsveç'e iadesi konusunu anlayıp anlamadığı" soruldu. Assange ise anladığını ve bu konuda rıza göstermediğini belirtti.

İngiliz Westminster Asliye Hukuk Mahkemesi, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'la ilgili kefalet talebini reddederek, 14 Aralıktaki duruşmaya kadar gözaltında tutulmasına karar verdi.

Kefalet istemine ret

İngiliz yayın kuruluşu BBC, aralarında gazeteci John Pilger ve İngiliz sosyetesinin önde gelenlerinden Jemima Khan'ın da bulunduğu toplam 5 kişinin, Assange'ın serbest bırakılması için kefil olduğunu bildirdi. Ancak kefalet miktarı açıklanmadı. Mahkeme teklifi reddetti.

Mahkemeyi yüzden fazla basın mensubu takip etti.

İsveç'in Avrupa genelinde hakkında tutuklama emri çıkarttığı ve tecavüzle suçladığı Assange bu sabah Londra'da gözaltına alındı.

Westminster Asliye Hukuk Mahkemesi'nde devam eden ön duruşmada, İsveç'in Assange'la ilgili tutuklama talebinin geçerliliği görüşülüyor. İngiliz basını kısa sürmesi beklenen ön duruşmada ayrıca, asıl duruşma tarihinin belirleneceğini bildiriyor. Birkaç hafta içinde görülmesi beklenen asıl duruşmada ise, Assange'ın İsveç'e iade edilip edilmeyeceği konusunun ele alınacağı belirtiliyor.

Assange'ın, İsveç'e ağustos ayında yaptığı bir seyahatte iki kadına tecavüz ettiği iddia ediliyor. Assange ise iddiaları reddediyor.

"Belgeleri yayımlamaya devam edeceğiz"

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın avukatı Mark Stephens, bugün müvekkili Assange'ın çıktığı İngiliz Westminster Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmanın ardından yaptığı açıklamada, WikiLeaks'in gizli belgeleri yayımlamaya devam edeceğini belirtti. Avukat Stephens ayrıca, kefalet için yeniden başvuruda bulunacaklarını kaydetti ve suçlama için yeterli delinin duruşmada kendilerine sunulmadığını savundu.

İlgili habereler içini tıklayınız:

WikiLeaks'ten ilk yorum

Assange'ı tutuklatan iddia

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler