Kapat

Son Haberler

A+ A-

Chomsky'den Assenge'a destek

Amerikalı ünlü dilbilimci Noam Chomsky ve Avustralyalı gazeteci, avukat ve yazarlar, Avustralya Başbakanı Julia Gillard'dan Wikileaks sitesinin kurucusu Julian Assange'a "kuvvetli destek" vermesini isteyen bir dilekçe imzaladılar.
Yayınlanma tarihi: 7 Aralık 2010 Salı, 12:38

Avustralya uyruklu Assange'a karşı giderek daha şiddetli bir sözlü saldırı kampanyası yürütüldüğünü ve Assange'ın güvenliğinden endişe duyduklarını dile getiren aydınlar, Assange'a yönelik fiziki saldırı çağrılarının Avustralya hükümeti adına kınanmasını ve hakettiği korumanın sağlanmasını istediklerini belirttiler.

İmzacılar, Başbakan Gillard tarafından yapılacak bir açıklamanın başka türlü yorumlanamayacağını, demokratik ilkeler ve hukuk ilkeleri yönünde bir hareket olacağını belirterek, "Eğer Assange'a yönelik şiddet kışkırtmaları engellenemezse, bu İngilizce konuşan ülkelerde benzeri görülmemiş bir tedirginlik yaratır" denildi.

Dilekçeye imza atanlar arasında MIT (Massachusetts Institute of Technology) Dilbilim Profesörü Amerikalı Noam Chomsky'nin yanı sıra Avustralyalı Victoria Üniversitesi Profesörü Jeff Sparrow, insan hakları alanında uzman avukat Lizzie O'Shea, çevreci senatör Bob Brown, Avustralyalı yazarlar Raimond Gaita, Christos Tsiolkas ve Helen Garner gibi isimler bulunuyor.

Avustralya hükümeti geçen ay sonunda Başsavcı Robert McClelland'ın açıklamasıyla, Wikileaks'e karşı adli olarak bir adım atılması durumunda, Washington'a destek vereceğini bildirmişti.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler