Kapat

Son Haberler

A+ A-

Tiyatrocu ailenin çocuğu dünya sahnesinde

İngiliz Yayın Kurumu'nun (BBC) internet sitesinde, ABD'li diplomatların kriptolu gizli yazışmalarını yayınlamayı sürdüren WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın bugün Londra polisince gözaltına alınmasının ardından, Assange hakkında bir profil yazısı yayınladı.
Yayınlanma tarihi: 7 Aralık 2010 Salı, 13:54

İngiliz Yayın Kurumu'nun (BBC) internet sitesindeki yazıda, ''hayranlarına göre hakikatin cesur bir savunucusu, kendisini eleştirenlere göre ise büyük boyutlardaki hassas bilgiyi toplumun erişimine sunarak insanların hayatını tehlikeye atan bir reklam avcısı'' olarak tanımlanan Assange ile birlikte bir kaç hafta seyahat eden, New Yorker dergisinin muhabiri Raffi Khatchadourian'ın Assange hakkındaki görüşlerine yer verildi.

Khatchadourian, birlikte çalıştığı kişilerin ''istekli, azimli ve özellikle bilgisayar şifrelerini kırmak konusunda yetenekli oldukça zeki biri'' olarak tanımladığı Assange'ın saatlerce hiç uyku ve yemek molası vermeden işine odaklanarak çalışan bir kişi olduğunu belirtti.
Khatchadourian, ''Assange, çoğunlukla kendisine yakın olan kişilerin, çalışmaya devam etmesi için kendisine özen göstermelerine yolaçan bir atmosfer yaratan birisi. Bunun onun karizmasıyla ilgili bir durum olduğunu belirtmek isterim'' ifadelerini kullandı.
Kendisi hakkında konuşmaktan pek hoşlanmayan Assange'ın basında yeralan özgeçmişi ise şöyle:
Avustralyalı Julian Paul Assange, 3 Temmuz 1971'de, Avustralya'nın kuzeydoğusunda Queensland eyaletinde Büyük Okyanus'a bakan Townsville kentinde dünyaya geldi. Anne ve babasının tiyatrocu olması nedeniyle çocukluğu değişik yerlerde geçen Assange'ın annesi halen bir kukla tiyatrosu işletiyor.

20'li yaşlarında uzman bir bilgisayar programcısı olarak ün yapan Assange, 15 yıl önce "bilgisayarların güvenlik şifrelerini kırarak, bilgisayar korsanlığı yapmak suçundan" hüküm giydi. Mahkemeyle anlaşma yoluna giden Assange suçunu kabul etti ve aynı suçu bir daha işlememek şartıyla para cezasını ödemekten kurtuldu.

30 yaşına doğru matematik ve fizik okumak için Melbourne Üniversitesi'ne giden Assange, sırtında çantasıyla İzlanda'dan Kenya'ya durmadan dünyayı dolaşan bir gezgin olarak tanındı.

Üniversite yıllarında birlikte çalıştığı öğretim üyesi Suelette Dreyfus ile birlikte yazdığı Underground (Yeraltı) adlı kitap, bilgisayar çevrelerinde en çok okunan kitaplar arasına girdi. Assange'ı ''ahlak ve adalet kavramları, hükümetlerin ne yapması ve ne yapmaması gerektiği gibi konulara meraklı çok yetenekli bir araştırmacı'' olarak tanımlayan Dreyfus, WikiLeaks'in kurucusunun, Melbourne Üniversitesinde aldığı matematik ve fizik kurslarının ardından, ''Herşeyi Şifreleyin'' adlı oldukça incelikli bir matematik bulmacasını çözerek, matematik derneğinin önde gelen bir üyesi haline geldiğini anlatıyor.

Ağzı genellikle sıkı olarak tanınan, birkaç cep telefonu taşıyan ve bir keresinde yakınlarına takip edildiğine inandığını söyleyen Assange zamanının çoğunu geçirdiği İsveç'te, ağustos ayında WikiLeaks'te çalışan iki gönüllü kadına cinsel tacizde bulunmakla suçlanıyor.

Londra'da, hakkında suçlamaların bulunduğu İsveç'teki yetkililere iade edilmek üzere bugün tutuklanan Assange hakkında, Londra Büyükşehir polisince yapılan açıklamada, kendisi hakkında tamamı 2010 yılında olmak üzere ''kanunsuz cebir uygulamak'' fiiliyle ilgili 1 suç, ''cinsel taciz'' fiiliyle ilgili 2 suç ve ''ırza geçme'' fiiliyle ilgili 1 suç işlediği gerekçesiyle dava açıldığı belirtiliyor.

İsveç'teki savcılık Assange hakkındaki iddialarla ilgili ilk önce soruşturma açmış, sonra düşürmüş, daha sonra yeniden soruşturma açmıştı. Hakkındaki suçlamaları reddeden Assange'ın avukatı, müvekkilinin iadesine ilişkin girişimlere karşı mücadele edeceğini belirterek, "yabancı güçlerin İsveç'i etkilediğini" savunuyor.

Assange'ın avukatı önceki gün BBC'ye yaptığı açıklamada da, İsveç'te müvekkili aleyhinde yürütülen cinsel taciz soruşturmasının "siyasi içerikli" olduğunu ve Assange'ın İsveç'e iade edilmesi durumunda, ABD'ye gönderilebileceğini ileri sürmüştü.

WikiLeaks

Assange'ın 2006'da kurduğu WikiLeaks adlı internet sitesinin tam gün çalışan 5 elemanının yanısıra onlarca aktif gönüllüsü ve tüm dünya ülkelerinde yarım gün çalışan 800 gönüllüsü bulunuyor. WikiLeaks'in topladığı yüzbinlerce belgeyle araştırmacı gazetecilikte "klasik medyayı" tamamlayacağını düşünen Assange, "Hiçbir zaman bir kaynağa taviz vererek, anlaşmadık" diyor.

Hükümetlerin ve diğer kuruluşların "etiğe aykırı, yasal olmayan görev ihlallerine ilişkin" sızan belgeleri kamuoyuna duyuran WikiLeaks'in, daha önce yayımladığı ABD'nin Irak ve Afganistan savaşıyla ilgili gizli belgeler de dünyada büyük bir yankı bulmuştu.
Facebokk ve Twitter'da "zehir zemberek" sözleriyle tanınan Assange'ın kurduğu WikiLeaks'in sayfalarının, dünyada 300-400 bin sadık takipçisi bulunuyor.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler