Kapat

Son Haberler

A+ A-

Doğuda kuraklık tehdidi

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Fuat Doğu, kış mevsimine girilmesine rağmen henüz kar yağmamasının, bölgedeki tarım faaliyetlerinde ciddi problemlere yol açacağını belirtti.
Yayınlanma tarihi: 8 Aralık 2010 Çarşamba, 10:00

YYÜ Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğu, küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çeşitli olumsuzlukların ortaya çıkmasında etkili olduğunu vurgulayarak, halen Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar yağışı görülmediğini söyledi.

Yağışın olmamasının, yüksek kesimlerde kar örtüsünün azalmasına, aşağı kesimlerde ise taban suyunda azalmaya yol açtığını anlatan Prof. Dr. Doğu, şunları kaydetti: ''Bu mevsimde yağan kar, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki dağlarda birikerek ilkbaharda erimekte ve coşkun dereler oluşturmaktadır. Kış mevsimine girilmesine rağmen bu tarihe kadar henüz kar yağmaması, bölgedeki tarım faaliyetlerinde ciddi problemlere yol açacak. Çünkü kış koşullarında tarım yapan çiftçilerin bu dönemde ektiği ürünler, ilkbahara kadar kar örtüsüyle korunmaktadır. Karın yağmaması, taban suyunda azalmalara neden olduğu gibi verimi de büyük ölçüde azaltacaktır.''

Kuraklığın, yüksek kesimlerdeki buzulları da olumsuz etkilediğine dikkati çeken Prof. Dr. Doğu, ülkedeki buzulların küresel ısınmanın etkisiyle giderek elverişsiz hale geldiğini ifade etti.

''İçme suyu açısından da risk görünüyor"

Doğu, kuraklığın yalnızca tarımsal faaliyetler değil içme suyu kaynakları açısından da risk oluşturduğunu bildirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Eğer kuraklık bu şekilde devam ederse içme suyu açısından da ciddi bir risk görünüyor. İnsanların suyla ilişkisi sadece tarımla sınırlı değil. Özellikle kırsal alanda su depolamakta güçlük çeken, kuyu ya da kaynaklarla su ihtiyacını karşılayan insanlar için çok ciddi su ihtiyacı oluşabilir. Bunun için sızlanmak yerine, 'ne yapabiliriz?' diye çalışma yürütmemiz lazım.

Su tasarrufu tüm dünyada önem kazanan bir konu. Biz yeni kaynaklar arayacağımıza mevcut suyu iyi kullanırsak yeni kaynaklara ihtiyaç da kalmaz. Çünkü en fazla israfımız suda oluyor. Suyu tasarruflu kullanırsak ve eğitim programları ya da çeşitli yaptırımlarla suya dikkati çekersek bu konuda başarılı olabiliriz.''

Prof.Dr. Doğu, doğadan alınanların yerine konulmadığı durumlarda felaketlerin ortaya çıktığına değinerek, ''Bu nedenle doğanın dengesini bozmadan kaynakları kullanacağız ve kullanırken de israf etmemeye özen göstereceğiz'' dedi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler