Kapat

Son Haberler

A+ A-

Petrol boru hattında patlama

Şanlıurfa'nın Bozova ilçesi yakınlarında BOTAŞ'a ait petrol boru hattında patlama oldu. Olayın öğrenilmesinin ardından bir başka şebekenin kontrolü için Gaziantep'in Araban ilçesinde bulunan BOTAŞ ekibi hemen olay yerine sevk edildi.
Yayınlanma tarihi: 5 Kasım 2008 Çarşamba, 21:16

Köylülerin ihbarıyla olay yerine giden jandarma ekipleri, petrol boru hattında meydana gelen patlamayı BOTAŞ'a bildirdi. Şebekedeki petrol debisinin azaldığını fark eden BOTAŞ ekipleri de vanaları kapattı.

Boru hattından çevreye yayılan ve kurumuş bir dere yatağından yaklaşık 2 kilometrelik alana yayılan ham petrol, Atatürk Baraj gölüne kadar ulaştı.

Olayın öğrenilmesinin ardından bir başka şebekenin kontrolü için Gaziantep'in Araban ilçesinde bulunan BOTAŞ ekibi hemen olay yerine sevk edildi. Bozova ve Şanlıurfa'dan da çok sayıda iş makinesi olay yerine gönderildi.


Patlama ani basınç değişimden

Şebekedeki petrol akışının durmasının ardından BOTAŞ ekipleri, iş makineleriyle ham petrolün yayıldığı araziyi ve patlamanın meydana geldiği alanda oluşan yaklaşık 4 metre çapındaki çukuru toprakla doldurmaya çalıştı. Ekiplerin çalışmaları devam ediyor.

Patlamanın meydana geldiği alanda inceleme yapan jandarma ekipleri, patlamanın, ani basınç değişiminden kaynaklandığını belirledi.

Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, İl Jandarma Komutanı Albay Şükrü Cumhur ile Bozova Kaymakamı Mehmet Özel'in de olay yerinde inceleme yaparak, yetkililerden bilgi aldığı öğrenildi.

Öte yandan BOTAŞ Genel Müdürlüğü'nden sevk edilen Acil Müdahale ekibinin de sabaha karşı bölgeye gelerek inceleme yapacağı belirtildi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler