Kapat

Son Haberler

A+ A-

"Jurassic Park"ın yazarı öldü

"Jurassic Park" gibi sinemaya uyarlanan çok sayıda kitabın Amerikalı yazarı Michael Crichton, 66 yaşında öldü. Yazar, film yapımcısı ve yönetmen Crichton'ın, dünya çapında ilgi gören ER (Acil Servis) gibi dizilerde ve televizyon filmlerinde de imzası bulunuyor.
Yayınlanma tarihi: 5 Kasım 2008 Çarşamba, 22:05

Amerikalı yazar Michael Crichton ailesi yaptıkları açıklamada; Crichton'ın, yazdığı kitaplarla "her yaştan öğrenciye esin kaynağı olduğunu, bilim adamlarına pek çok konuda meydan okuduğunu ve dünyanın gizemlerini herkesin anlayabileceği bir biçimde aydınlattığını" bildirdi.

Yazar, film yapımcısı ve yönetmen Crichton'ın, dünya çapında ilgi gören ER (Acil Servis) gibi dizilerde ve televizyon filmlerinde de imzası bulunuyor.

10'dan fazla çok satan kitaba imza atan Crichton'ın yazdığı romanlar 30'dan fazla dile çevrilmiş ve toplamda 150 milyondan fazla satmıştı.

Crichton'ın ünlü romanları arasında, "Jurassic Park" ve devamı olan "The Lost World"ün (Kayıp Dünya) yanısıra "Congo", "The Terminal Man", "Prey" ve "State of Fear" yer alıyor.

Crichton'un, en ünlüsü "Jurassic Park" olan birçok romanı beyaz perdeye uyarlanmış, yazar, ER ile 1996'da Emmy ödülüne layık görülmüştü. Yazarın senaryosunu yazdığı ünlü filmler arasında "Westworld" (Batı Dünyası) ve "Twister" da yer alıyor.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler