Kar geliyor!

Trakya bugünden itibaren Balkanlardan gelecek soğuk ve kar yağışının etkisi altına girecek. İzmir'de bugün sabah saatlerinden itibaren kuvvetli sağanak bekleniyor.

09 Aralık 2010 Perşembe, 07:09

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine göre, bugün Trakya'da hava sıcaklıkları 10 - 15 derece düşüş gösterecek. Sıcaklıklardaki ani düşüş bölgeye beraberinde kar yağışını da getirecek. Edirne'de bugün hava sıcaklığı en yüksek 18, en düşük 8 derece, Kırklareli'nde en yüksek 17, en düşük 5 derece, Tekirdağ'da en yüksek 19 en düşük 4 derece tahmin ediliyor. Bölgede ani hava sıcaklığı değişikliklerinin ardından Edirne ve Kırklareli'nde kar yağışı, Tekirdağ'da da hafif kar yağışı görülecek. Hava sıcaklıklarındaki büyük değişiklik Marmara'daki bir çok ilde de kar yağışını getiriyor.
 

Edirne'de sis

Edirne'de son günlerde gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farklarına bağlı olarak akşam saatlerinde başlayan sis, hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Akşam 21.00 itibariyle etkisini artıran sis, zaman zaman öğle saatlerine kadar etkisini sürdürüyor. Trafikte görüş mesafesini yer yer 30 metrenin altına düşüren sis, seyir halindeki sürücü ve yayalara zor anlar yaşatıyor. Yetkililer, sisli havalarda sürücü ve yayaları dikkatli olmaları, kurallara mutlaka uymaları ve kural ihlali yapmamaları konusunda uyarıyor.

 

İzmir'de kuvvetli sağanak bekleniyor

İzmir'de bu sabah saatlerinden itibaren kuvvetli sağanak bekleniyor. İzmir Valiliği'nin, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verilerine dayanarak yaptığı yazılı açıklamaya göre, akşam saatlerinde başlaması beklenen sağanak, bu sabah saatlerinden itibaren kuvvetlenecek ve cumartesi günü hafifleyecek. Yağışların, sabah saatlerinde karla karışık yağmur, yükseklerde kar şeklinde olmasının beklendiği kaydedildi.

Diğer yandan lodos yönünden kuvvetli esen rüzgarın, bugün öğle saatlerinden itibaren poyraz yönünden fırtına şeklinde esmesinin beklendiği, poyraz yönünden esen rüzgarın şiddetini cumartesi akşam saatlerinden itibaren azaltacağı, hava sıcaklıklarının 10-12 derece azalacağı bildirildi. Açıklamada sel, su baskını, yıldırım düşmesi, direk devrilmesi ve ulaşımda aksamalara karşı tedbirli olunması istendi.


Bölgelerde hava

Yapılan son değerlendirmelere göre bugün bölgelerde hava durumu şöyle olacak:
Marmara: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Çanakkale, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ çevreleri, öğle ve akşam saatlerinde bölgenin kuzey ve doğusu, gece saatlerinden itibaren bölge geneli yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde Edirne ile bölgenin güneydoğusunda yer yer sis görülecek.
Ege: Parçalı ve çok bulutlu, kıyı kesimleri (İzmir, Aydın, Muğla) ile öğle saatlerinde Manisa, Denizli ve Uşak çevreleri, akşam saatlerinden itibaren bölge geneli sağanak yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde Afyon ve Kütahya çevrelerinde yer yer hafif sis görülecek.
Akdeniz: Az bulutlu, zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Antalya, Isparta ve Burdur çevreleri sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer hafif sis görülecek.
İç Anadolu: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde Eskişehir, gece saatlerinde Ankara, Konya, Çankırı ve Kırıkkale çevreleri yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde bölgenin kuzey ve doğusunda yer yer hafif sis ile birlikte buzlanma ve don olayı görülecek.
Batı Karadeniz: Az bulutlu, zamanla parçalı çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük, gece saatlerinde Kastamonu ve Sinop çevreleri yağmur ve yer yer sağanak yağışlı geçecek. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer hafif sis ile birlikte Kastamonu ve Bolu'nun yüksek kesimlerinde hafif buzlanma ve don olayı görülecek.
Orta ve Doğu Karadeniz: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu geçecek. Sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde yer yer hafif sis ile birlikte Çorum, Tokat, Gümüshane ve Bayburt çevrelerinde buzlanma ve don olayı görülecek.
Doğu Anadolu: Az bulutlu ve açık, zamanla kuzey ve batısı parçalı bulutlu geçecek. Sabah saatlerinde kuzey ve doğusunda yer yer hafif sis ile birlikte bölge genelinde buzlanma ve don olayı görülecek.
Güneydoğu Anadolu: Az bulutlu ve açık geçecek.