'Öğrencilerin arkasında Ergenekon var'

Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde, yumurtalı protesto ile karşı karşıya kalan, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, saldırıyı değerlendirirken ilginç iddialarda bulundu.

09 Aralık 2010 Perşembe, 11:00

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, saldırının hemen ardından Gazeteci Ömer Şahin'in Kanal A'daki "Görüş Farkı" programına katıldı.  Saldırı ile ilgili görüşlerini açıklayan Kuzu, yaşananları 1980 öncesine benzeterek, öğrencilerin sokağa dökülerek askerin harekete geçirilmek istendiğini iddia etti.
Kuzu, öğrenci olaylarının arka planını "Ergenekon içerde sıkışmış vaziyette, güvendiği asker ise kendi alanına çekildi,normalleşiyor. Mücadele yükü verilen yargı da son Anayasa paketi ile kendi alanına çekildi. Şu anda ellerindeki tek koz öğrenciyi sokağa dökmek.Bu işler böyle başlar. 80 öncesini gördük" sözleriyle yorumladı.
 

'Darbeciler sevinmesin askerin gücü kalmadı'

Öğrencileri sokağa dökerek hükümeti yıkma ve yıpratma peşinde olanların boşuna gayret gösterdiğini de ifade eden Kuzu, "Bu heveste olanlar bilsinler ki askerin darbe yapacak gücü, takati kalmamıştır. Yazık olur bu gençlere. Eğitimlerinden olurlar, pisi pisine de dayak yerler .Bunun arkasında Ergenekon bağlantılı güçler var. Açıkça söylüyorum bunu tutan yanar, bu başına yıkılır. CHP de bundan bir şey koparabilirmiyim diye gıdıklıyor. Türkiye'de 80 öncesi hava yok. Darbe yapacak adam da yok. Öğrencilere yazık etmeyin" dedi.

Burhan Kuzu, 1980 öncesinde sağ-sol çatışmasına giren öğrencilerin bugünkülerine göre daha çok okuyan, araştıran gençler olduğunu söylerken, "şimdikiler maalesef okumuyor, daha cahil, daha tehlikeli. O yüzden doldurulmaları kolay oluyor" ifadelerini kullandı. Mülkiye'deki saldırı sonrası öğrencilere, "o yumurtaları yeseydiniz beyniniz daha iyi çalışırdı" diyen Burhan Kuzu, hakaret olarak algılanan sözlerine de açıklık getirdi. Kuzu, "Bu söz hakaret olur mu? yumurta atmak taş atma yerine tercih edilebilir ama yine de üniversite öğrencisine yakışmaz" dedi.
 

'Yarın dizinize vurursunuz'

Kuzu, eylemci öğrencilere destek çıkan gazetecilere de, "Öğrenciyi masum,mağdur göstermeye çalışıyorlar. Bu yanlış, yarın dizimize vururuz, yazık olur bu gençlere" sözleriyle çıkıştı. Mülkiye'deki Anayasa toplantısının bir ay önce kararlaştırıldığını söyleyen Burhan Kuzu, iptal edilmesi teklifini kabul etmediğini ve "Süheyl Batum geliyorsa, ben de gelirim" diyerek gittiğini söyledi. Kuzu, önlem almadıkları için istifaya çağırdığı SBF hocalarına da ağır sözlerle yüklendi: "Fakülte öğretim üyelerini kınıyorum. Süheyl Batum konuşurken bütün öğretim üyeleri ilk iki sırada oturdu. Protestocu öğrencileri susturmaya çalıştı.Ben geldim bir tane yok. Hepsi kalkmış gitmiş, orada ideolojik yapılanma var. Hocalar CHP'ye destek veriyor, AK Parti'ye karşı tavır içindeler. Mülkiye'de eskiden beri sol yapılanma var."

CHP Genel Sekreteri Süheyl Batum'un yaşananları "faşizm" olarak değerlendirmesine de destek çıkan Burhan Kuzu, "Süheyl yöntem olarak doğru söylüyor" dedi. Öğrencilere de sitem eden Burhan Kuzu, "Ücretsiz eğitim diyorlar. Paran yok o yumurtayı nerden aldın. Bana "Amerikancı" diye bağırıyor. Üzülüyorum. Al sana kaya. Benim gibi gariban Anadolu çocuğuna bu söylenir mi" diye sordu. Üniversiteye gerektiği zaman polisin girmesinde sakınca olmadığını savunan Burhan Kuzu, "bilim yuvasına polis girer mi" sözlerini eleştirirken, 1980 öncesinden örnek verdi. Kuzu, "Üniversiteye polis girmesin diyordu rektörler, dekanlar. Sonra darbe oldu. Jandarma sınıflara kadar girdi. Sağcı-solcu öğrencilerinin ortasında dururdu. Derste homurdanan, itiraz eden olursa dipçiği kaldırır, 'vuruyum mu hocam' derlerdi" diye konuştu.

 

Kuzu, yumurtalı protestoyu anlattı

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, TBMM'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Ankara Siyasal Bilimler Fakültesi'nde öğrenciler tarafından gerçekleştirilen yumurtalı protestoyu değerlendirdi. Bir gazetecinin, "Olayın sıcaklığı ile çok sert açıklamalarınız oldu, eylem olacağına yönelik haber kendinize iletildiği söyleniyor, bile bile gittiniz, nasıl değerlendiriyorsunuz" şeklindeki sorusuna Kuzu, "Yanlış bilgi. İşin aslı şu; 35 gün önce verilmiş bir karar. Öğrencileri kıramadık. Süheyl Batum ile birlikte davet edildik" dedi. Gençlerden gelen davetleri yapı olarak geri çevirmediğini kaydeden Kuzu şöyle dedi: "İstanbul'da ki olaylardan dolayı ortam gerilmiş de olabilir. Bir de öğrencilerden gelen haberlerle ilgili olarak 'programı iptal edelim dedim. Süheyl Bey de o programda. O da siyasetçi ben de o katılırsa ben de giderim. Konuşturmama gibi bir eğilimleri olursa, öğrencilerin bizi konuşturmadıklarını kamuoyuna gösteririm' dedim. Süheyl Batum gidince ben de gittim."

Kuzu, rektör ve dekana yönelik yaptığı "istifa" çağrısını bir kızgınlık anında söylemediğini ve söylediği her şeyin arkasında olduğunu belirtti. İki gün önce fakülte yönetimine emniyet tarafından durumun bildirildiğini söyleyen Kuzu, öğrencilerinin kendilerine saldırırken ve protestonun dozu artırılırken yönetimin kayıtsız kaldığı eleştirisini de getirdi. Kuzu, "Olaylar olurken ortada ne dekan ne rektör vardı" dedi.
 

'Nasıl yöneticisiniz'

Olayın hemen ardından dekanı aradığını kaydeden Kuzu aralarında geçen konuşmayı ise şöyle özetledi: "Kendilerini telefonla aradım. Dedim ki; 'Aşağıda kıyamet kopuyor siz nasıl yöneticisiniz. Sizin öğrencilerin davetlisi olarak geliyorum. Burada isyan var. Belki sizi görseler çocuklar sakinleşir. Ben de bildiğim için yapıyı' dedim. Bana, bu öğrencilerin belli bir bölümünün kendi fakültesinden olmadığını söyledi. Ben de, 'Burası yol geçen hanı mı? Derhal istifa et senin yaptığın yöneticiliği benim babam da yapar' aynen böyle söyledim. Kızgınlıkla kolay kolay ağzımdan bir şey çıkmaz."
 

'Başbakan ayrılmadan aradı'

Kuzu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, olayların hemen ardından fakülteden ayrılmadan kendisini aradığını ve orada yaşananları ve dekanın tavrını da Başbakana anlattığını kaydetti. Kuzu, kendisine yönelik fakülte yönetiminin tavırlı olduğunu, "Batum orada konuşurken ön sırada iki sıra öğretim üyesi vardı. Ben geldiğimde ise hiç kimse yoktu. Demek ki bunların bir öğrencilerle iç içe. Bunu da belirtmek isterim" sözleriyle dile getirdi.

Öğrencilerin bazılarının başka olaylarda da olduğunu televizyon görüntülerinden gördüğünü belirten Kuzu, "Tamamen aynı öğrenciler. Belli merkezlerden idare ediliyorlar. O açıdan Ergenekon süreciyle bağlantılı olarak eskiden 68 kuşağı olarak tecrübeli olan kesim şimdi öğrencileri sokağa indirmek istiyor. Eskiden öğrencileri sokağa indirmenin arkasında darbe beklentisi olanlar olurdu. 12 Eylül gibi. Kalem oynatanlar bunlara dikkat etsinler" sözleriyle ifade etti.

Kuzu, İstanbul'da yaşanan öğrenci protestoları ile dün yaşanan olay arasında bir bağlantı olmadığını da sözlerine ekledi. Dün yaşanan olaylarda polisin müdahale etmediği suçlamasını da getiren Kuzu, "İstanbul'da gaz sıkan polis orada benim hiçbir hakkımı koruyamadı. Bıraktı beni kendi halime. Bunu mu istiyorsunuz" dedi.