Kapat

Son Haberler

A+ A-

'Balkanlar için olumlu, Türkiye için eleştirel'

Avrupa Komisyonu'nun açıkladığı Türkiye İlerleme Raporu, İngiliz basınında yankı buldu. Financial Times gazetesi, İlerleme Raporu'nu değerlendirirken "Yerel seçim nedeniyle Türkiye'de en hassas alanlarda ilerleme beklenmediği"ni ifade ederken, The Times, "İlerleme Raporu, Balkan ülkeleri için genellikle olumlu. Türkiye için eleştirel" yorumunda bulundu.
Yayınlanma tarihi: 6 Kasım 2008 Perşembe, 09:42

Avrupa Komisyonu’nun açıkladığı Türkiye İlerleme Raporu, İngiliz basınında büyük yer buldu. Financial Times gazetesi, Dışişleri Bakanlığı açıklaması dahil olmak üzere, Türkiye’nin rapora tepkilerine dikkat çektiği “Türkiye karşılık veriyor” başlıklı Ankara kaynaklı haberinde Komisyonun raporunda ise ağır eleştiriler ile Türkiye’nin “işleyen bir piyasa ekonomisi” kriterini yerine getirdiğini ilk defa olarak belirterek denge kurduğunu kaydetti. Raporda polise ilişkin kötü muamele ve ifade özgürlüğü şikayetlerinin artması konusunda kaygıların dile getirildiğine işaret eden gazete, şu yorumunu yaptı: “Ancak en hassas alanlarda ilerleme sağlanması, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) laik muhalefetinin son kalelerinin bazılarını elde etme kararlı olduğu ilk bahardaki yerel seçim öncesi pek olası görünmüyor” yorumunu yaptı. Gazete ayrıca, “Analistler, Sayın Erdoğan’ın (AB’ye) katılıma bağlılığının sorgulanabileceğini söylüyorlar” değerlendirmesine de yer verdi.

The Times da, AB’nin, Türkiye ile birlikte müzakere sürecine devam eden Hırvistan’ı, çetelerin şiddeti ve yolsuzluklara rağmen üye yapmaya hazır olduğuna dikkat çektiği haberinde Balkan ülkeleri ile ilgili raporların genelde olumlu olduğunu kaydetti. Gazete şunları yazdı: “Radovan Karadziç’in tutuklanmasının ardından (AB) ilk defa olarak Sırbistan’ın gelecek yıl resmi başvuru sürecini başlatabileceğini ortaya koydu. AB’ye katılmayı hedefleyen diğer bir ülke olan Türkiye konusunda ise eleştirisel idi ve reform yoluna dönüş yapması çağrısında bulundu.” İngiliz gazetesi, Türkiye, Hırvatistan ile birlikte 2005 yılında müzakere sürecine başladığını ancak müzakerelerin Kıbrıs ve AKP hakkındaki kapatma davasının açılmasına yol açan iç türbülans nedeniyle geciktiğini belirtti.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler