Kapat

Son Haberler

A+ A-

Türkiye'den net bir sinyal bekliyorlar

Avrupa Komisyonu'nun İlerleme Raporu'nu değerlendiren, Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Hıristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten, "Avrupa Parlamentosu'nda sabırsızlık artıyor. Türkiye'den, 2005 yılında kendisini bağladığı entegrasyon sürecini sürdürmek istediğine ilişkin net bir sinyale ihtiyacımız var" dedi.
Yayınlanma tarihi: 6 Kasım 2008 Perşembe, 10:45

Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Hollandalı Hıristiyan Demokrat Ria Oomen-Ruijten, Türkiye’nin reform sürecini sürdürmek isteyip istemediğinin belli olmadığını savunarak, “Avrupa Parlamentosu’nda sabırsızlık artıyor. Türkiye’den, 2005 yılında kendisini bağladığı entegrasyon sürecini sürdürmek istediğine ilişkin net bir sinyale ihtiyacımız var” dedi.

Ria Oomen-Ruijten, Avrupa Komisyonu’nun İlerleme Raporu’nu değerlendirdiği açıklamasında, raporda Türkiye’de son bir yılda “çok sınırlı ilerleme” sağlandığı sonucuna varıldığını söyledi. Avrupa Parlamentosu’nun kararlarında vurgulanan sorunların çok azının ele alındığını kaydeden Raportör, şöyle devam etti: “Türkiye’de son bir yıldaki gelişmelere bakılınca, Türk Hükümetinin hala reform sürecini sürdürmek isteyip istemediğini merak ediyorum. Birkaç yıl önce benimsenen ulusal reform planı da güncelleştirilmedi.”

ABHaber tarafından yansıtılan açıklamasında Oomen-Ruijten, Türkiye’deki “kutuplaşma”dan kaygı duyduğunu belirtirken de, “Türk toplumundaki devam eden kutuplaşmadan kaygılıyım. Siyasi parti liderlerini, diyalog aramaya ve uzlaşı ruhu ile Türkiye’nin modernizasyonu için reform gündemi konusunda anlaşmaya varmaya çağırıyorum” şeklinde konuştu. Açıklamasının son bölümünde Raportör, “Avrupa Parlamentosu’nda sabırsızlık artıyor. Türkiye'den, 2005 yılında kendisini bağladığı entegrasyon sürecini sürdürmek istediğine ilişkin net bir sinyale ihtiyacımız var” dedi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler