"Bakan ciddi hesap yapsın"

TMMOB Makine Mühendisleri Odası ile Elektrik Mühendisleri Odası, kendilerini "yanlış hesap yapmakla" suçlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'e seslenerek, "Hükümete ve Enerji Bakanı'na zam hesabı konusunda bizlerle polemiğe girmek yerine, enerji alanında ciddi bir hesap kitap yapmalarını öneririz" açıklamasını yaptılar.

06 Kasım 2008 Perşembe, 11:25

TMMOB Makine Mühendisleri Odası (MMO) ile Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), MMO Genel Merkezi’nde doğalgaz ve elektrik zamlarına ilişkin ortak bir basın toplantısı yaptı.

MMO Yönetim Kurulu Başkanı Emin Korkmaz ve EMO Yönetim Kurulu Başkanı Musa Çeçen’in katıldığı basın toplantısında, mühendis odalarını “yanlış hesap yapmakla” suçlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’e tepki gösterildi.

Yapılan ortak açıklamada, mühendis örgütlerinin zam hesabı dışında, zammın nedenlerini de irdeleyerek çözüm yolları araştırdıkları, Bakan Güler’e bu konuda yardımcı olabilecekleri kaydedildi. Açıklamada, “Bakan’a göre herkes yanlış hesap yapmaktadır. Ancak kendileri de bugüne kadar bir kez bile zam hesabını açıklamamışlardır. Hesap verme koltuğunda oturanların hesap sormaya kalkması Hükümetin bugüne kadar sürdürdüğü yönetim anlayışının bir yansımasıdır. Onu bunu suçlamaya gerek yoktur. Vatandaş faturasında zaten neyin ne olduğunu görmektedir. Dolayısıyla Sayın Bakan’a önerimiz kamuoyunun sesine kulak vermesidir” denildi.
 

“Zam yağmurunun ardındaki yanlış enerji politikaları"

Açıklamada, elektrik ve doğalgaz zamlarına ilişkin asıl sorunun enerji politikasındaki yanlışlardan kaynaklandığı belirtildi. Kamusal bir hizmet olan enerji üretiminin basit bir piyasa faaliyeti olarak görülmesi ve stratejik bir planlama anlayışının olmaması nedeniyle sıkıntının giderek arttığı kaydedilen açıklamada, söz konusu politikalarla Türkiye’nin yüksek düzeyde petrol ve doğalgaz ithalatına bağımlı kılındığı ifade edildi.

 

"İktidarın şikayet etmeye hakkı yok"

Açıklamada, doğalgaz fiyatlarının düşeceği yönündeki tartışmalara ilişkin şöyle denildi: “Doğalgaz fiyatlarının muhtemelen önümüzdeki 6 ay içinde düşeceği ima edilmektedir. Bu durum kış aylarında, yani tüketimin yüksek olduğu dönemde yurttaşımıza zamlı tarifeden ödeme yapma zorunluluğu anlamı taşımaktadır. Yaz aylarında doğalgaz fiyatlarındaki düşüşün ise tüketimin tamamen azaldığı bir döneme denk getirilmesi suretiyle aslında vatandaşa bir katkı sağlamayacağı bilinmektedir. Tüm uyarılarımıza karşın iktidarın doğalgaza dayalı politikalardan şikayet etmeye hakkı yoktur. Doğalgaz alanında şişirilmiş tahmin ve projeksiyonlara dayalı anlaşmalardan yakınan iktidar şimdi doğalgaz santral açılışları yapmaktadır.”