Kapat

Son Haberler

A+ A-

Gar'da Uğurlu konseri

Piyano virtüözü Tuluyhan Uğurlu, 29 Kasımda Sirkeci Garı'nda konser verecek. Uğurlu'nun, Sirkeci Garı tarihi bekleme salonunda yeni projesi ''Güneş Ülke Anadolu'' ile dinleyicisini mitolojiden gerçeğe, Anadolu'nun binlerce yıllık hikayesini yaşamaya ve yaşatmaya çağırıyor.
Yayınlanma tarihi: 6 Kasım 2008 Perşembe, 15:32

Sirkeci Garı'nda 29 Kasımda saat 17.00 ve 20.30'da iki kez seslendirilecek eserde, Tuluyhan Uğurlu'ya kavalda Murat Toraman'ın, viyolada ise Doğukan Çokşeker'in eşlik edeceği kaydedildi.

Açıklamada, Tuluyhan Uğurlu'nun, sahnede 300 kadar görüntü eşliğinde seslendireceği ''Güneş Ülke Anadolu''nun, üzerinde yaşanılan bu toprakların bilinen 10 bin yıllık tarihine ışık tutan, binlerce yıldır dünyayı aydınlatan Anadolu'nun hikayesini anlattığı bildirildi.
Çatalhöyük'ten başlayıp Hititler'le süren, tüm Anadolu uygarlıklarını aynı hoşgörüyle kucaklayan projenin, bu topraklarda kök salmış tüm uygarlıklara aynı mesafeden baktığı aktarılan açıklamada, antik kültürlerden Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemlerine, oradan Cumhuriyet'e uzanan binlerce yıllık Anadolu tarihinin işlendiği eseri dinleyenlerin, müzik eşliğinde bilgilerini tazeleyerek, farklı bir Anadolu ile buluşma fırsatı bulacakları kaydedildi.

Tuluyhan Uğurlu'nun, yeni projesinde Anadolu'nun tarihi kadar mistik yönünü, mitolojik öykülerini de ihmal etmediği ve dinleyicisini zaman zaman fantastik bir dünyanın içine sürüklediği ifade edildi.

Açıklamada, eserde, ''Akdeniz'in sularıyla oluşan Karadeniz'in öyküsü, Ağrı Dağı'nın zirvesinde Nuh Peygamberin yolculuğu, Osiris'in bilgisini paylaşmak için çıktığı kıyılar, Echo ile Narcissos'un hüzünlü hikayesi, Troya'nın trajik savaşı, Meryem Ana'nın acılı günleri, dinlerini yaymak için Hristiyan aleminin bilgelerinin Anadolu'daki yolculukları, Mevlana, Yunus ve Hacı Bektaş Veli, Fatih'in rüyası, Mustafa Kemal'in düşlerinin'' de yer aldığı bildirildi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler