Avrupa Şampiyonlar Ligi ve UEFA

Avrupa Şampiyonlar Ligi'nde F.Bahçe, gruptaki 4. maçında deplasmanda Arsenal'le golsüz berabere son sırada yer almayı sürdürdü. Ancak Sarı - Lacivertliler aldıkları bu beraberlikle UEFA Kupası'nda yoluna devam etme ve matematiksel olarak hâlâ süren grup ikinciliği şansını son iki maça taşımış oldu. UEFA Kupası'nda G.Saray ise deplasmanda Benfica'yı 2-0 yenerek 2'de 2 yaptı ve bir üst tura göz kırptı.

07 Kasım 2008 Cuma, 16:47

İlk yarısı ağırlıklı olarak Arsenal baskısı altında geçti. Ve bunun sonucunda Arsenal, Van Persie'nin direkten dönen topu da dahil olmak üzere 3-4 net gol pozisyonuna girdi. Ama bu pozisyonlarda kalesini başarıyla koruyan Volkan'ı geçmeyi başaramadı.

İkinci bölümde ise F.Bahçe, ilk 45 dakikaya göre oyunda biraz olsun dengeyi sağladı. Oyunuyla da güçlü rakibine ilk yarıdaki gibi net pozisyonlar vermedi. Hatta ender olarak yakaladığı pozisyonlarda gole de yaklaştı. Bu maçta F.Bahçenin mücadele yönünden diğer karşılaşmalara göre daha iyi olduğu söylenebilir. Ancak Sarı - Lacivertli oyuncularda bir özgüven eksikliği, ürkeklik, sorumluluk almaktan kaçınma sorunlarının hâlâ devam ettiği de gözlendi.

Grubun diğer maçında ise Porto, Dinamo Kiev'i uzatmalardaki golüyle yenerek grup ikinciliği yarışında bir adım öne geçti. Hatta Arsenal'in garanti gözüyle bakılan grup liderliğine dahi ortak oldu. Bu gruptaki son iki maç takımların kaderini belirleyecek.

UEFA Kupasında G.Saray ise deplasmanda Benfica'yı 2-0 yenerek 2'de 2 yaptı ve bir üst tura göz kırptı. Rakibine karşı ilk yarıda kontrollü oynayan, presi ve ayağa pası iyi yapan Sarı - Kırmızılılar iki net pozisyondan yararlanamadı. Portekiz temsilcisinin kopuk kopuk da olsa bazı ataklarında kaleci De Sanctis ve G.Saray savunması dikkatliydi.

İkinci bölümde Emre Aşık'ın ilk golünden sonra oyunun kontrolünü ele alan Sarı - Kırmızılılar panik yapmadan ve prese dayalı mücadele ederek Benfica'nın işini bitirdi. Ümit Karan'ın ikinci golünde ise pozisyon takip yeteneği ön plandaydı.

Gruptaki diğer maçta Metalist'le Hertha Berlin 0-0 berabere kalınca G.Saray aradaki puan farkını iyice açtı.

İki takımımıza da Avrupa kupalarındaki ilerleyen maçlarında başarılar diliyoruz.