Kapat

Son Haberler

A+ A-

AB liderlerinin 5 maddelik paketi

Küresel finansal sistemin tamirinde Avrupa Birliği (AB) ortak pozisyonunu belirlemek için Dönem Başkanı Fransa'nın önerisiyle toplanan AB liderleri, 5 maddelik önlem paketi üzerinde anlaştı. AB, küresel finans sisteminde reform içeriğinin, 15 Kasım Washington konferansının ardından 100 gün içinde belirlenmesi çağrısı yaptı.
Yayınlanma tarihi: 7 Kasım 2008 Cuma, 19:01

14-15 kasımda Washington'da gerçekleştirilecek uluslararası finans zirvesinde Avrupa Birliği (AB) yaklaşımını yansıtacak önerilerde, ''Hiçbir finans kuruluşu, hiçbir piyasa segmenti ve hiç bir otorite uygun ve yeterli düzenlemeden ya da en azından denetimden kaçamaz'' ifadesi kullanılıyor.

''Yeni uluslararası finansal sistem hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkelerine dayanması gerektiği'' vurgulanan AB ortak tutum belgesinde, yeni krizlerin önlenebilmesi için yeni finans siteminin risklerin doğru değerlendirilmesine imkan vermesi isteniyor.

Gayrıresmi AB zirvesi kararlarında, ''finansal mimaride Uluslararası Para Fonu'na merkezi rol verilmesinden'' bahsedilerek, yeni krizleri önleme sorumluluğunun IMF'ye bırakılması talep ediliyor.

Kararlarda, dünyanın önde gelen merkez bankası başkanları ve maliye bakanlarından oluşan Finansal İstikrar Forumu'nun IMF ile yakın koordinasyon içine girmesi gereğine işaret ediliyor.

Söz konusu ilkeler ışığında AB, 15 Kası'mdaki uluslararası finans zirvesinde kredi derecelendirme kuruluşlarının kayıt altına alınarak yakından denetlenmelerini, muhasebe standartlarının birbirleriyle uyumlu hale getirilmesini, tüm finans kurumları, piyasa ve bölgelerin denetim altına alınması, bankaların aşırı risk almak yerine uzun vadeli sürdürülebilir karlılığa odaklanmalarının teşvikini ve IMF'nin yetki ve kaynak açısından güçlendirilmesini isteyecek.

Bu arada AB zirvesi kararlarında, küresel finans sistemi reformunda takip edilecek yolun 21'inci yüzyılın yoksullukla ve iklim değişikliğiyle mücadele, gıda güvenliği ve Doha Turu müzakerelerinin hızla tamamlanarak serbest ticaretin teşviki gibi diğer sorunlarına da çözüm bulunmasında da izlenmesi çağrısı yapıldı.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler