Kapat

Son Haberler

A+ A-

Gazze Şeridi'nde çatışma

İsrail askerlerinin, askeri araç ve buldozerlerle girdiği Gazze Şeridi'nin orta kesimlerindeki Han Yunus kenti yakınlarında Filistinli militanlarla çatıştığı bildirildi. Gazze'deki görgü tanıkları, buldozerlerin güvenlik çitinin yakınındaki alanı düzlediği belirtirken, bölgede konuşlanan Filistinli militanların askerlerle çatıştığını söylediler.
Yayınlanma tarihi: 8 Kasım 2008 Cumartesi, 12:05

Gazze Şeridi'nin orta kesimlerindeki Han Yunus kenti yakınlarında çıkan çatışmada Filistinli kaynaklar, 4 Filistinlinin yaralandığını duyurdular.

İsrail ile Hamas arasında ateşkesin yürürlüğe girdiği 19 Haziran'dan bu yana, bir hafta içinde İsrail askerleri ikinci kez Gazze Şeridi sınırlarından içeri girerek Filistinlilerle çatışıyor.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, bölgede bir askeri aracın üzerindeki İsrailli askeri vurduğunu ileri sürerken, İsrail ordusu, askerlerin Han Yunus bölgesinden içeri girdiği iddialarıyla ilgili açıklama yapmadı.

Yedioth Ahranot gazetesinin internet sitesinde, İsrail ordu kaynaklarına dayanarak verilen haberde, askerlerin bölgede bulunduğu yolundaki Filistin kaynaklı haberler yalanlandı. İsrail radyosu ise aynı bölgede askerlerin güvenlik çitleri boyuna yerleştirilmiş iki patlayıcıyı ortaya çıkardığını bildirdi.

İsrail askerleri, geçen hafta Salı gecesi "askerlerin kaçırılması" amaçlı kullanılacağı iddia edilen bir tüneli imha için yine Han Yunus yakınlarındaki Deir El Balah'tan Gazze içlerine 300 metre kadar girmişler, çıkan çatışmada Hamas'ın İzzeddin El Kassam Tugayları'nın yerel sorumlusu dahil 7 militan ölmüş, 4 İsrailli asker yaralanmıştı.

Operasyondan sonra Filistinli gruplar ateşkes döneminde büyük ölçüde durdurdukları roket saldırılarını yeniden başlatmış ve çarşamba günü sınırın İsrail kesimindeki yerleşimler, 40'dan fazla Kassam roketi saldırısına uğramıştı.

Roket saldırıları, daha sonra da durmadı. Dün de İslami Cihad, Gazze Şeridi'nden İsrail tarafına 14 roket saldırısı düzenlediklerini bildirdi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler