Kapat

Son Haberler

A+ A-

Numaralar taşınıyor

Telekomünikasyon Kurumu bünyesinde kurulu bulunan Numara Taşınabilirliği Sistemi (NTS) gece yarısı 00:01 itibariyle kullanıma açıldı. Aboneler, bugünden itibaren sadece alıcı işletmeciye başvurarak, numarasını taşıyabilecek. Her üç operatör de numara taşınabilirliği uygulamasını ücretsiz yapacağını açıkladılar.
Yayınlanma tarihi: 9 Kasım 2008 Pazar, 09:22

Telekomünikasyon Kurumu'nun (TK) başlattığı, numara taşınabilirliği ile üç GSM operatörü yeni tarifeler ile abone çekme yarışına girdiler. GSM aboneleri, numara taşınabilirliği sistemi ile 532, 542, 505 gibi kod da dahil olmak üzere, on haneli numarasını hizmet aldığı operatörü değiştirebiliyor.

Taşıma işlemi için abone, tek bir yere, sadece alıcı işletmeciye başvurarak, numara taşıma talep formu dolduracak. Başvuru sırasında, bireysel aboneden T.C. kimlik numarası ve geçerli bir kimlik, kurumsal aboneden ise ticari unvanı ve vergi numarası istenecek. Abone, 08.00-16.00, 16.00-24.00, 00.00-08.00 olmak üzere istediği taşıma aralığında numarasını taşıyabiliyor. Yeni hat türü abonenin talebine göre faturalı ya da ön ödemeli olabilecek.


Haberleşme kesintisi 15 dakika olacak

Alıcı işletmeci tarafından aboneye verilen yeni SIM kart en fazla 6 gün içerisinde aktif oluyor. Taşıma zamanından asgari bir gün önce olacak şekilde, alıcı işletmecinin aboneye SMS, e-posta veya benzeri bir yolla taşıma zamanını bildiriliyor. Fiili taşıma esnasında abonenin haberleşme kesintisi ortalama 15 dakika oluyor. Şebeke içi iken taşıma sonrasında şebeke dışı olan numaralara yapılan aramalarda çağrı başlangıcında uyarı tonu veriliyor. Ton uygulaması dışında, yönetmelik değişikliği olmaksızın gerektiğinde sesli anons uygulamasına da geçilebiliyor. Abone, taşıma zamanı duyurusu öncesinde alıcı işletmeciye tekrar başvurarak taşıma talebinden vazgeçebiliyor. Abonelerin yılda kaç kez aynı numara için taşıma hizmeti alacağına ilişkin bir sınır olmamasına karşın, bu konuda gerekli görülmesi halinde sınır getirebiliyor.

Başkası adına numara taşınamayacak

Abone, başkası adına kayıtlı numara için, numara taşıma başvurusu yapamayacak. Abonenin kendisi veya noter onaylı vekalet verdiği kişi başvuru yapabilecek. Abonenin verici işletmecide bulunan kullanılmamış kontörleri veya bedava dakikaları, kampanyaları vb. alıcı işletmecide geçerli olmayacak. Verici işletmeci taşıma talebini; numaranın başka bir aboneye ait olması, abonenin mevcut işletmecisinde numarasının değiştirilmesi talebinin bulunması, kimlik bilgilerinin, kimliğini ispat edemeyecek nitelikte yanlış veya eksik olması, taşınması istenen numaraya ait daha önceden başlatılmış ve devam eden taşıma işleminin bulunması durumunda reddedebilecek.

Avrupa'da 56 milyon abone operatör değiştirdi

Numara taşıma uygulaması 26 Avrupa Birliği ülkesinde uygulanıyor. Uygulamanın yapıldığı ülkelere bakıldığında, Avusturya, Litvanya, Yunanistan 2004'te, İrlanda, Fransa, Finlandiya ve ABD 2003'te, Portekiz, İtalya, Almanya 2002'de, Danimarka, İsveç, Norveç 2001'de, İsviçre, Avusturya, İspanya 200'de, İngiltere ve Hollanda 1999'da numara taşınması uygulamasını başlattı.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerde uygulamanın başladığı günden itibaren toplam 56 milyon abone numarasıyla başka operatöre geçiş yaptı. Bu ülkelerde taşınan numara sayısının toplam abone sayısına oranı ortalama yüzde 8.3 olarak belirlendi.

Birlik üyesi ülkelerde numara taşınabilirliğinin ilk uygulanmaya başlandığı yıllarda taşınan numara sayısı beklenenden az gerçekleşti. Bunun nedenleri arasında, ''abonelerin hizmetten haberdar olmamaları'' gösterildi. Son yıllardaki taşıma oranlarının ilk yıllardan çok fazla olduğu belirlendi.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler