IMF'in, G-20'den bir isteği var

Uluslararası Para Fonu (IMF), Washington'da gelecek hafta bir araya gelecek G-20 liderlerinden, küresel mali krize karşı ilave mali tedbirleri görüşmelerini istedi. IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn, G-20 liderlerine gönderdiği mektupta, kredi krizini sınırlamak için ülkelerin daha fazla şey yapması gerektiğini söyledi.

09 Kasım 2008 Pazar, 10:24

Uluslararsı Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, G-20 liderlerine mektup gönderdi. Kahn, mektubunda, IMF'nin mali krize karşı koymaya çalışan ülkeleri yeterince finanse etmesinin fonun işi olduğunu, G-20 liderlerinin bundan emin olması gerektiğini kaydetti.


Otak mücadele ihtiyacı

Avustralya Hazine Bakanı Wayne Swan da Brezilya'nın Sao Paulo kentinde yapılan G-20 ülkeleri toplantısı sırasında, toplantıya katılan ülkelerin yetkililerinin, küresel mali krizle mücadele için  ortak hareket etme ihtiyacı konusunda konsensüs içinde olduklarını söyledi.

Swan, dünyanın farklı yerlerinde para politikasının daha fazla gevşetilmesine olan ihtiyaç konusunda da hem fikir olunduğunu ifade etti.

Büyümenin, gelişmiş ülkelerde dramatik bir biçimde yavaşladığını belirten Swan, ancak raporların bu yavaşlamanın gelişmekte olan ülkelere de yayıldığını gösterdiğini kaydetti. Swan, gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinin, küresel mali krizden şimdi daha fazla etkileneceklerine işaret etti.