Kapat

Son Haberler

A+ A-

Ekonomistlerden, Ahmedinejad'a uyarı

İran'da, üniversite öğretim üyelerinden oluşan 60 ekonomist, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a, ''ekonomik gidişatın sonuçları'' konusunda uyarı mektubu yazdılar. Ekonomistler, ekonomide hedeften sapmaya karşı hükümeti yeterli tedbir almamakla suçladılar.
Yayınlanma tarihi: 9 Kasım 2008 Pazar, 11:26

Üniversite öğretim üyelerinden oluşan 60 ekonomistin, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a uyarı mektubu yazdılar. Mektupta, Ahmedinejad hükümetinin ekonomik programının ülkeye pahalıya mal olduğu görüşü savunuldu.

Ekonomide hedeflerden sapmaya karşı hükümeti yeterli tedbir alamamakla itham eden ekonomistler, ''Bu zor süreçte kapsamlı reformlar hayata geçirilmeli, aksi halde istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalınacak'' ifadesini kullandı.

Mektupta, ''Gerilime neden olabilecek dış politikalar ve dış ticaretteki yanlış yönetim, ülkeye yabancı sermayenin yeteri düzeyde gelişini engelliyor'' görüşü dile getirildi.

Ahmedinejad hükümeti, ekonomistlerden daha önce de benzer eleştiriler almıştı.

Basına yansıyan haberlere göre, Tahmasb Mezahiri, banka kredileri ve kar payı miktarı konusunda Ahmedinejad ile görüş farklılığı nedeniyle Eylülde Merkez Bankası Başkanlığı görevinden ayrılmıştı.

Davut Daniş Caferi de para ve banka politikalarındaki görüş ayrılığını gerekçe göstererek nisanda Ekonomi Bakanlığı'ndan istifa etmişti.

Ülkenin gelir kaynaklarını artırmayı hedefleyen ürün ve hizmetlerden yüzde 3'lük vergi alımı uygulaması da esnaf ve iş dünyasının tepkisi üzerine en az bir yıllığına ertelenmişti.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler