Kapat

Son Haberler

A+ A-

Haklarını istediler

Alevi Bektaşi Federasyonu önderliğinde düzenlenen miting için Türkiye’nin dört bir yanından gelen Alevi yurttaşlar Sıhhiye’ye sığmadı. Miting alanında yaklaşık 100 bin, alana giremeyen 10 binlerce Alevi “Zorunlu din derslerinin kaldırılması, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kapatılması” ve “Madımak’ın müze olması” yönündeki taleplerini dile getirdi.
Yayınlanma tarihi: 10 Kasım 2008 Pazartesi, 08:12

Miting alanını dolduran on binler, “AKP şaşırma sabrımızı taşırma”, “Gerici faşist eğitime hayır”, “AKP elini inancımdan çek”, “Zorunlu din dersi kaldırılsın”, “Şeriata teslim olmayacağız”, “Zorunlu din dersi, insan hakkı ihlali sloganları attı. Mitinge CHP, DSP ve DTPli milletvekillerinin yanı sıra SHP, ÖDP ve bazı siyasi partiler de destek verdi.

Alanlara sığmadılar

Türkiye’nin dört bir yanından Ankara Sıhhiye’ye gelen yaklaşık 100 bin ve alana giremeyen 10 binlerce Alevi, Ayrımcılığa karşı eşit yurttaşlık hakkı talep etti

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) önderliğinde düzenlenen miting için Türkiyenin dört bir yanından gelen Alevi yurttaşlar Sıhhiyeye sığmadı. Miting alanında yaklaşık 100 bin, alana giremeyen 10 binlerce alevi Zorunlu din derslerinin kaldırılması, Diyanet İşleri Başkanlığının kapatılmasıveMadımakın müze olması yönündeki taleplerini dile getirdi.

ABFye bağlı 150 şubenin yanı sıra köy dernekleri, Alevi Kültür Dernekleri, çok sayıda siyasi parti, sendika ve sivil toplum örgütünün destek verdiği Ayrımcılığa karşı eşit yurttaşlık hakkı miting için Türkiyenin pek çok ilinden gelen katılımcılar dün saat 10.30da Ankara Garında toplandı. Gardan mitingin yapılacağı Sıhhiye Meydanına yürüyen katılımcılar, Talatpaşa ve Atatürk bulvarları üzerinden yaklaşık 3 kilometre uzunluğundaki yolu tamamen doldurdu. Kortejin en önünde 3 Temmuz 1993te Sıvasta katledilen 33 aydının aileleri ve yakınları yer alırken, eyleme katılanlar ellerinde Ayrımcılığa karşı eşit yurttaşlık hakkı, Madımak müze olsun, Diyanet kaldırılsın, Zorunlu din dersi kaldırılsın ve Cemevleri ibadethanedir yazılı dövizler taşıdı. Birçok Alevi semah kıyafetleriyle eyleme destek verirken miting alanına yürüyen 10 binlerce Alevi, Zorunlu din derslerine hayır. Diyanet dağıtılsın. Madımak müze olsun,Aleviyiz haklıyız kazanacağız yazılı pankartlar taşıdı. Ayrıca Diyanete değil, eğitime bütçe, Zorunlu din derslerine hayır, Diyanet kapatılsın, inançlara özgürlük, Sıvasın ışığı sönmeyecek, Sıvasın hesabı sorulacak, Faşist iktidar, Madımakı müze yap ve Alevi kültürü yasaklanamazdiye sloganlar atıldı. Katılımcılar ellerinden Türk bayrakları, Atatürk posterlerinin yanı sıra köy derneklerine ait pankartlar ve Hz. Ali ile Pir Sultan Abdalın posterlerini de taşıdı. Bazı katılımcılar ellerinde sazlarıyla miting alına geldi. Eyleme destek verenler alınlarına Ya Ali, Meded Ya Ali, Gelin canlar bir olalım yazılı bantlar takarken, bazı yurttaşlar ise yakalarında Atatürk, Hz. Ali ve Pir Sultan Abdalın resimlerinin olduğu çıkartmalar taşıdı. Miting platformunun arkasında Sıvas katliamınında yitirilen 33 aydının fotoğraflarının bulunduğu ve Unutmadık yazılı pankartların yanısıra Hz. Alinin de posteri yer aldı.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler