Kapat

Son Haberler

A+ A-

Küresel ısınmanın son durağı Maldivler

Küresel ısınmanın tehditleri artıyor. Küresel ısınmadan önemli derecede etkilenecek ülkelerden biri olan Maldivler'de hükümet "yüksekçe yerlerden" toprak almak için para biriktiriyor. Deniz seviyesinden en yüksek noktası 2,3 metre olan Maldivler bu yüzyıl içinde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.
Yayınlanma tarihi: 10 Kasım 2008 Pazartesi, 08:52

Maldivler, küresel ısınmaya karşı önlem alıyor. Hindistan'ın güneyinde binden fazla mercan adasından oluşan ve deniz seviyesinden en yüksek noktası sadece 2,3 metre olan Maldivlerin seçimle işbaşına gelen Devlet Başkanı Muhammed Ani Naşid, İngiliz Guardian gazetesine verdiği demeçte, suların yükselip adaları istila etme ihtimalini göz önüne alarak, yılda 1 milyar doları bulan turizm gelirlerinin bir kısmını bundan böyle bir kenara koyacaklarını ve birikecek parayla suların istila edemeyeceği yerlerden toprak alacaklarını açıkladı.

"İklim değişikliğini önleyemeyiz, ama başka yerlerden toprak satın alabiliriz" diyen Naşid, "Maldivlerden ayrılmak istemiyoruz, ama yıllarca çadırlarda yaşamak zorunda kalacak iklim mültecileri olmak da istemeyiz" dedi.

Naşid, toprak konusunu bazı ülkelerle görüştüklerini de belirterek, "Hindistan ve Sri Lanka Maldivlere benzeyen iklim ve kültürleriyle cazip ülkeler. Avustralya da ihtimallerden biri..." diye konuştu.

Cumhuriyet İMECESİ

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler