Son Haberler

A+ A-

Romanlar'dan geniş açılım toplantısı

Tire Romanlar Derneği (Tiromder) tarafından, ''Romanlar 2011'de Hayatın ve Siyasetin Neresinde'' konulu toplantı düzenlendi.
Yayınlanma tarihi: 30 Ocak 2011 Pazar, 19:00

Tire Seha Gidel Kültür ve Sanat Salonu'ndaki toplantıya AKP İzmir milletvekilleri Mehmet Saim Tekelioğlu ve Tuğrul Yemişçi, AKP İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay, Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek, AKP Tire İlçe Başkanı Mehmet Çeltikoğlu, CHP Tire İlçe Başkanı Mustafa Güngör, MHP Tire İlçe Başkanı Bayram Demirel ile İzmir'deki Roman derneklerinin başkanları katıldı.

Tiromder Başkanı Hüseyin Karabacak, Obama'nın ABD başkanı olduğu bir yüzyılda Türkiye'nin hala eşitliği tartışıyor olmasını garip karşıladıklarını belirtti. Karabacak, ''Osmanlı devleti içinde barındırdığı 40-50 çeşit farklı toplumsal unsura günümüze nazaran çok daha fazla önem vermiştir. Türkiye olarak bu konuda Osmanlı devletinin bile çok gerisindeyiz. Biz Romanlar Cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir zaman toplumsal eşitlikten faydalanamadık. 80 yıl sonra bir başbakan çıktı, Roman açılımını ifade ederek bizleri de dikkate aldı. Bu açıdan Başbakanımıza teşekkür ediyoruz. Ancak diyoruz ki, açılım yetmez katılım da gerekli'' dedi.

Türkiye'de yaşayan Romanların dil, bayrak ve özerklik gibi bir sorunu olmadığını vurgulayan Karabacak, şöyle devam etti:
''Biz bu bayrağın altında Roman kimliğimiz ile Türk vatandaşı olarak yaşamaktan çok mutluyuz. Vatanımızın birliği için sonuna dek nefer olmaya hazırız. Bizim sorunumuz eğitim, sağlık ve istihdam gibi şeylerdir. İşte Roman sorunu da budur. Hayatın içinde tam olarak yer alamayan bizlerin siyasetin içinde olabilmesi de bir başka sorun olarak yaşanmaktadır. Ama artık bizler yerelde ve ulusal siyasette yer almaya karar verdik. Artık bizimle ilgili kararlar verilirken biz de orada olmak istiyoruz. Türkiye siyaseti ile seçimlik değil geçimlik ilişkiler kurmak istediğimizi ifade etmeye çalışıyoruz.''
Roman Kültür Derneği Başkanı Yakup Çardak ise, resmi kurumlarda yönetenlerin hala eski bakış açılarıyla hareket ettiğini kaydederek, ''Bizler hükümetimizden ve idarecilerimizden bizleri öteleyen ve görmezlikten gelen bu bakış açılarını terk etmelerini rica ediyoruz''
diye konuştu.

İzmir Romanlar Derneği Başkanı Abdullah Çıstır da, uzun süredir devam ettirdikleri ''Romanlar Hayatın ve Siyasetin Neresinde'' toplantılarında zaman zaman açılım politikalarını eleştirdiği için tepkiyle karşılandığını söyledi. Çıstır, ''Açılım politikasını açıklamak ve resmi kayıtlardan Çingene kelimesini kaldırmak elbette ki takdir ettiğimiz bir davranıştır. Ancak açılımda bir sonraki gerekli adımlar yapılmamaktadır. Ayrımcılık hala devam etmektedir. Bizler toplumun dezavantajlı gruplarıyız. Partilerde dezavantajlı grup olarak kadın kotası koyuyorsunuz da bizleri dezavantajlı saymıyor musunuz? İstihdam sıkıntımız var. Kontenjana ihtiyacımız var. Bizlere ticari hayatta bu kontenjanı ayırmadığınız sürece atın bu açılımı çöpe. Sizler bizi eğlendirinceye kadar seviyorsunuz. Işıklar kapanınca siz güzel evlerinize biz ise yoksul evlerimize dönüyoruz. Bu yüzden hem siyaseten hem de ticareten bizler için çok daha özel çalışmalar yapılması gerekiyor. Bütçesi olmayan bir politikaya açılım denemez. Madem açılım diyorsunuz Romanları TOKİ'ye uydurmak yerine TOKİ konutlarını Romanlara göre yapmalısınız'' dedi.

Roman Kadınları Başkanı Serpil Özkasap, okuduğu ''eşitlik istiyoruz'' isimli şiiri ile katılımcılara duygulu anlar yaşatırken, Tepecik Romanları Derneği Başkanı Ali Yargın ise, geçmiş hükümetlerin Romanları hiç görmediğini, yıllar sonra bir başbakanın kendilerine ''sizde insansınız'' dediğini hatırlatarak, açılımın Türkiye'nin önünü açtığına ve Romanların çok kısa bir sürede toplumda hak ettiği yere geleceğine inandığını söyledi.

Roman Dernekler Birliği Federasyon Başkanı İlkay Pekbalıkçı, geçmişte yaşananlardan dolayı kimseye kırgın olmadıklarını vurgulayarak, ''Bizim küslüğümüz bir mendil kuruyana kadardır'' dedi.

AKP İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu, AKP'nin yaptığı açılımlar ile ülkenin her kesimini kucaklamak istediğini belirterek, ''Biz AK Parti olarak bu iradeyi ortaya koymuş durumdayız. Bu iradenin topluma yansıması zaman alıyor. Ancak bu şekilde konuşmaya ve diyalog kurmaya devam ettiğimiz müddetçe bu sorunlar çok daha kısa sürede çözülecektir. Çünkü konuşan toplumlar kavga etmezler. Biz büyük bir ülkeyiz. Bizi boğabilecek hiçbir güç yoktur. Yeter ki aramızda kavga etmeyelim. Önemli olan tek şey birbirimizin gönlüne girebilmektir. İşte bu nedenle AK Parti hiçbir zaman Romanları seçim için suistimal etmemiştir'' şeklinde konuştu.

AKP İzmir Milletvekili Tuğrul Yemişçi de, 80 yıllık cumhuriyet tarihinde Romanların hakkını vermek ve onlara eşit muamelede bulunma zihniyetinin sadece AK Parti'de olduğunu dile getirdi.

Her gün bir Cumhuriyet gazetesi alın, aldırın…
Comment disclaimer

En Çok...

okunanlar

yorumlananlar

beğenilenler