Bush: Serbest ticaretten vazgeçmeyin

Peru'nun başkenti Lima'da yapılan Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) toplantısında konuşan ABD Başkanı George Bush, Asya ve Amerika kıtası liderlerinden, küresel ekonomik kriz ortamında serbest ticaretten vazgeçmemelerini istedi. Ayrıca, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) liderleri, gelecek 12 ay içinde hiçbir korumacı tedbir alınmaması konusunda mutabakata vardı.
Yayınlanma tarihi: 22 Kasım 2008 Cumartesi, 18:38

Peru'nun başkenti Lima'da yapılan Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) toplantısında konuşan ABD Başkanı George Bush, liderlerden korumacılıktan kaçınmalarını isteyerek, "Büyük Buhran'dan çıkarılan derslerden biri de küresel korumacılığın, küresel ekonomik yıkıntıya giden yol olduğudur" dedi.

Gelişmiş ve az gelişmiş ülkelerin küresel mali krizin çözümünde birlikte çalışmaları gerektiğine işaret eden Bush, Doha Toplantıları olarak bilinen küresel serbest ticaret görüşmelerinin tamamlanmasının ülkeler açısından çok önemli olduğunu kaydetti.

7 sene önce başlayan Doha görüşmeleri gelişmiş ve az gelişmiş ülkeler arasındaki anlaşmazlıklar yüzünden çıkmaza girmişti.

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) liderleri, gelecek 12 ay içinde hiçbir korumacı tedbir alınmaması konusunda mutabakata vardı.

Peru'nun başkenti Lima'da toplanan APEC liderleri, yayınladıkları sonuç bildirisinde, gelecek yıl ticaret ve yatırımda yeni engeller getirmekten kaçınma sözü verdi.

Bağlayıcı olmayan ve büyük ölçüde geçen hafta Washington'da yapılan G20 toplantısının sonuçlarının benimsendiği bildiride, "Washington Bildirisini destekliyoruz. Gelecek 12 ay içinde mal ve hizmet ticaretiyle yatırımlara yeni engeller getirmekten, yeni ihracat sınırlamaları koymaktan kaçınacağız" ifadesii yer aldı.

Ortak bildiride liderler, dünya ekonomisinin derin bir resesyona girmesini engellemek için küresel kredi kurumlarında reform yapılması ve küresel ticaret görüşmelerinde ilerleme sağlanmasını kararlaştırdı.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.