Soğuk hava etkisini sürdürüyor

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, İstanbul ve çevresinde 1 saat içinde başlaması beklenen sağanak yağışın, bu akşam ve gece saatlerinde il genelinde etkisini sürdüreceği bildirildi. Ayrıca, Ulaştırma Bakanlığı, yoğun kar yağışı beklenen bölgelerdeki Karayolları Genel Müdürlüğü birimlerini hazırlıklı olmaları yönünde uyardı.
Yayınlanma tarihi: 23 Kasım 2008 Pazar, 21:36

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, yapılan son meteorolojik değerlendirmeler ile uydu ve radar görüntülerine göre, yağışlı havanın yarın sabah saatlerinde Anadolu yakasında kısa süreli sağanak yağışa neden olduktan sonra İstanbul'u terketmesinin beklendiğini açıkladı.

İstanbul genelinde görülecek sağanak yağışın, özellikle Boğaz çevresi ve Anadolu yakasında neden olabileceği olumsuz koşullara karşı vatandaşların dikkatli olmaları istendi.


Yoğun kar yağışına önlem

Ulaştırma Bakanlığı, yoğun kar yağışı beklenen bölgelerdeki Karayolları Genel Müdürlüğü birimlerini hazırlıklı olmaları yönünde uyardı.

Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Habib Soluk, yaptığı açıklamada, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden aldıkları verilere göre, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Karadeniz'in kimi kesimleri, Erzurum-Erzincan hattında ve yurdun kimi bölgelerinin yüksek kesimlerinde sabah saatlerinden itibaren yoğun kar yağışı beklendiğini söyledi.

Kar yağışı nedeniyle ulaşımın aksamaması ve sürücülerin mağdur olmaması için Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı birimlerin gerekli çalışmaları yaptıklarını belirten Soluk, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün ilgili bölge müdürlüklerinin, her türlü önlemi almaları ve hazırlıklı olmaları yönünde uyarıldığını bildirdi.

Sürücülere kar lastiklerini takmaları ve zincirsiz trafiğe çıkmamaları uyarısında bulunan Soluk, ''Kar yağışı nedeniyle yolların tıkanmasını beklemiyoruz. Ancak kar yağışı ve buzlanma nedeniyle kazalar meydana geliyor. Özellikle etkili kar yağışının beklendiği bölgelerde trafiğe çıkacak sürücülerimiz tedbirli olsun. Sürücülerimiz önlemlerini alsınlar ki olumsuz hava koşulları nedeniyle ne kendileri mağdur olsunlar, ne de başka sürücüleri mağdur etsinler'' dedi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.