"Türk ekonomisi 2008 yılında başarısız''

Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ASİAD) her yıl geleneksel olarak düzenlediği ve bu yıl ''Global Krizin Gölgesinde 2008'in Değerlendirilmesi ve 2009'dan Beklentiler'' başlıklığı ile yaptığı anket sonucuna göre Türk ekonomisi bakımından 2008 yılı ''başarısız''.
Yayınlanma tarihi: 27 Kasım 2008 Perşembe, 13:09

ASİAD'dan yapılan yazılı açıklamada, ''Global Krizin Gölgesinde 2008'in Değerlendirilmesi ve 2009'dan Beklentiler'' başlıklı anketin, 21 sektörde faaliyet gösteren 400 iş adamı arasında, bu yıl dördüncüsünün gerçekleştirildiği kaydedildi.

Ankette 2008 yılı Türk ekonomisi açısından ''Başarısız'' olarak değerlendirilirken, 2009 yılı ekonomik programına ise ''güvenilmediği'' ifade edildi.

Anket sonucuna göre, yatırım ve teşvik çalışmaları ile hükümetin iş dünyasıyla diyaloğu da olumsuz bulundu.

''Tarımdaki kara tablonun devam ettiği görüşünün desteklendiği'' ankette, dünya gündeminin ise Türk ekonomisini etkilemeyeceği görüşü ağırlık kazandı.

Büyümenin motor gücünün yabancı sermaye olduğu belirtilen ankete göre, özelleştirme politikaları başarısız, Türk ile dünya ekonomileri zorda ve yatırım ortamı da yok.

Ankette yatırım için gözde sektörlerin bilişim ile turizm, yatırımda gözde bölgenin Marmara, gözde ülkelerin de Rusya ve Orta Doğu olduğu belirlendi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.