İmralı'ya heyet iddiaları

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, ''terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan'ın durumunu yerinde görmek amacıyla İmralı Cezaevi'ne bir heyet gönderilmesi konusunun'' gündemlerine gelmediğini söyledi.
Yayınlanma tarihi: 27 Kasım 2008 Perşembe, 16:10

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül, bir süredir gündemde olan ve Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin'in de ''Bana bu konuda bir talep gelmedi, izin isterlerse değerlendiririz'' şeklinde açıklamada bulunduğu, ''İmralı'ya, TBMM'den heyet gönderilmesine'' ilişkin soruyu yanıtladı. Bu konunun hiçbir zaman komisyon toplantısında gündeme gelmediğini ifade eden Üskül, ''Konu, epeyce bir süredir tartışılıyor. Ama biz bunu, komisyon toplantılarında değerlendirmedik, gündeme almadık'' dedi.


Konuyu Baykal'a aktardı

Komisyon üyesi, CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir de konuyla ilgili yaşanan son tartışmalar üzerine, Genel Başkanı Deniz Baykal ile görüştüğünü söyledi.
Bu konuda açıklamada bulunan Özdemir, komisyonun yaklaşık iki hafta önceki toplantısında, üyelerin aralarında yaptığı sohbette, AKP Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt'un, İmralı'ya gidilmesine ilişkin bazı sözler sarf ettiğini iddia etti.

Bu duruma kendisi ile bazı üyelerin karşı çıkması üzerine konunun komisyon gündemine gelmediğini bildiren Özdemir, ''Bizden cesaret bulabilseler, bunu resmi gündem olarak getirecekler ve biz oraya komisyon olarak gidecektik. İktidar, insan hakları komisyonu aracılığıyla, olayı Meclis gündemine taşımayı planlıyordu. Ancak bu olmadı'' dedi.
Malik Ecder Özdemir, bu düşüncelerini aktardığı Deniz Baykal'ın da konuyu, ''AKP'nin yaklaşan seçim öncesinde, terör konusunda şimdiye kadar uyguladığı ikircikli politikanın, sırt sıvazlama ve taviz verme politikasının örneği olarak'' değerlendirdiğini kaydetti.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.