Elegant battı, 1800 kişi işsiz

Ev tekstili sektöründe "Elegant" markasıyla ünlenen, Gaziantep'te kurulu Tekerekoğlu Tekstil'de sonun başlangıcına gelindi. Bir dev çökerken 1800 kişi işsiz kaldı. Yaklaşık 42 milyon dolar borcu bulunduğu belirtilen şirketin iki fabrikası kredi borcu nedeniyle satıldı, diğer 3 fabrika ile gayrimenkuller de satışa çıkarılıyor.
Yayınlanma tarihi: 28 Kasım 2008 Cuma, 09:59

Şirketteki kriz, ortak kardeşlerin birbirini suçlamalarına da yol açarken çöküşü son ekonomik krizin tetiklediği savunuldu. 1975te iki nakış makinesi, 30 işçi ile başlayan üretim serüveninde dünyadaki ilk 3 firma arasına giren, Elegantmarkasıyla dünyanın 54 ülkesine ev tekstili ürünleri ihraç eden Tekerekoğlu Tekstil, 1999da İranda bir devlet kuruluşu olan İpra ile ortaklık kurdu.

Elegant markalı ürünleri satılan şirket, dövizli kredi borcunu ödemekte güçlük çekti, 2008in başından itibaren de ciddi bir kriz başladı.

Çalışanların maaşlarını ödeyemez hale gelen şirket yönetimi, önce 5 fabrikadaki işçilerin bir bölümünü ücretsiz izne ayırdı. Aylarca maaş ödenememesi ve sıkıntının aşılamaması üzerine özellikle son 6 ayda kademeli olarak işçi çıkarılmaya başlandı.

Şirketin batmasıyla birlikte işsiz kalan çalışanlar, faiz ve gecikme bedelleriyle birlikte toplam 5 milyon YTLyi bulduğunu söyledikleri alacaklarının ödenmesi için, kent merkezinde el ilanları dağıtmaya başladı.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.