Yazıcıoğlu şaşırtmadı

Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen 2009 yılı bütçe görüşmeleri sırasında milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı. Yazıcıoğlu, AKP'nin, ılımlı islam özlemi içerisinde olmadığını iddia etti. CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak ise, ''Hükümetin yarattığı kriz, insanların boğazını öyle sıkıyor ki küresel krizin etkileri bunun yanında hafif kalır'' dedi.
Yayınlanma tarihi: 18 Aralık 2008 Perşembe, 12:27

Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda, 2009 yılı bütçeleri üzerinde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı. Bakan Yazıcıoğlu, muhalefet milletvekillerinin, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın teşkilat yasasının olmaması yönündeki eleştirilerine katıldığını ifade etti.

CHP Zonguldak Milletvekili Ali Koçal'ın, ''Hükümetin, ılımlı İslam devlet modeli özlemi içerisinde olduğu'' konusundaki sözlerine de yanıt veren Yazıcıoğlu, bakan olarak katıldığı hiç bir toplantıda, ılımlı İslam veya ılımsız İslam diye bir ifadenin kullanıldığını duymadığını söyledi.

Yazıcıoğlu'ndan ilginç Alevi yorumu

Aleviliğin kamuoyunda uzun süredir tartışıldığını dile getiren Yazıcıoğlu, Alevilerin kendilerini müslüman olarak görmelerinin önemli bir ortak payda olduğunu iddia etti. Yazıcıoğlu şöyle konuştu: ''Alevi vatandaşlarımızın büyük bir çoğu kendisini Müslüman olarak nitelendiriyor, bu önemli bir ortak paydadır. Elbette bundan sonra iş başlıyor, ayrılıklar sözkonusu... Sünni kesimde de ayrılıklar vardır. Dini bir takım unsurlar yoruma açıktır. Sünni kesim, belli kaynaklara dayandığı için biraz daha derli toplu, çerçevesi belirlenmiş bir durum sözkonusu. Alevi kesiminde daha farklı yaklaşımlar var. Belli yazılı kaynaklara dayanmadığı için biraz daha farklılıklar var. Bu farklılıkları kesinlikle yadırgamıyorum, eksiklik olarak görmüyorum. Hiç kimseyi değiştirip dönüştürme niyeti sözkonusu değil. Her türlü siyasi beklentilerin ve oy kaygılarının dışında, bu konuda birikimi olan herkesin katkısıyla, Alevi kesiminin önde gelenlerinin de yardımlarıyla ortak bir paydayı oluşturabilecek zemine doğru gidiyoruz. Hiç bir önyargımız yoktur. Bu konuda düşüncesi olan herkesi dinlemeye ve katkılarını almaya hazırız.''

Hükümetin yarattığı kriz, insanların boğazını sıkıyor

2009 yılı bütçeleri üzerinde görüşmelere devam edilirken söz alan CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, ''Hükümetin yarattığı kriz, insanların boğazını öyle sıkıyor ki küresel krizin etkileri bunun yanında hafif kalır'' dedi. Öztrak, ekonominin, 2006'dan bu yana yavaşladığını, yavaşlamakla kalmayıp Türk ekonomisine benzer ekonomilerin altında performans gösterdiğini ifade etti. İmalat sanayinin katma değerinin, 2008'in 3. çeyreğinde, 2000'den bu yana ilk kez gerilediğini, 3. çeyrekteki işsizlik oranının yüzde 9,8 olduğunu kaydeden Öztrak, bu oranın, 2001 krizinde dahi görülmediğini, işsizlik oranın şu anda iki haneli rakamlara ulaştığını belirtti. Öztrak, ''Türkiye, gelecek yıl pozitif büyüme hızını gerçekleştirirse, öpüp başımıza koyacağız'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''Küresel kriz bizi teğet geçecek'' ve ''Bu krizden en az etkilenen ekonomi biz olacağız'' dediğini bildiren Öztrak, ''Aslında bu bir itiraf. Bu hükümetin yarattığı kriz, ülkenin insanlarının boğazını öyle sıkıyor ki küresel krizin etkileri bunun yanında hafif kalır. Aslında Başbakan, bunu söylemek istiyor'' diye konuştu.

Tüzmen kampanyayı eleştirdi

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de "Ermenilerinden özür diliyoruz" kampanyasını eleştirdi Son günlerde, toplumun milli değerlerine karşı birtakım çalışmalar yapıldığını ifade eden Tüzmen, ''Bu tarz aydın olmak gayretinde bulunanların böyle bir metod izlediklerini görüyoruz. Artık, kitle sahibi olmak için milli değerlere karşı geleceksiniz, kaygısızca bu değerleri yıpratma yoluna gideceksiniz'' dedi.

Bakan Tüzmen, son günlerde, Ermenilerden bir hamle olmadığını, bilimsel verilerde bir değişiklik bulunmadığını, konunun tarihçilere bırakıldığını ifade ederek, ''Aydın olduklarını ispata çalışan birtakım grupların; bilgi birikimi olmadan, Türk tarihini, milletin örf ve adetlerini bilmeden yaptıkları sorumsuzca davranışlara Sayın Başbakan gerekli cevabı verdi'' diye konuştu.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.