Nükleer santrale EPDK'den onay

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), Mersin Akkuyu'da kurulacak nükleer santral için ihaleye katılan Rus-Türk ortaklığı olan JSC ATOMSTROYEXPORT, JSC INTER RAO UES, PARK Teknik Elektrik'in teklifinin nükleer santral için belirlenen ölçütleri sağladığına karar verdi.
Yayınlanma tarihi: 19 Aralık 2008 Cuma, 08:59

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), Mersin Akkuyu'da kurulacak nükleer santral için ihaleye katılan Rus-Türk ortaklığı olan JSC ATOMSTROYEXPORT, JSC INTER RAO UES, PARK Teknik Elektrik'in teklifinin nükleer santral için belirlenen ölçütleri sağladığına karar verdi. Bundan sonraki aşamada ihaleyi düzenleyen Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi (TETAŞ), şirketin devlete satacağı elektrik için verdiği fiyat teklifini açarak ihaleyi karara bağlayacak. İhale sonucu Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenecek.

4 bin 800 MW'lık santral

Kurulacak nükleer santral ile ilgili olarak da şu bilgiler verildi: "Rus tipi basınçlı su reaktörleri geleneksel olarak VVER olarak adlandırılmaktadır. 5710 sayılı kanun kapsamında düzenlenen yarışmada ATOMSTROYEXPORT, INTERRAO ve PARK TEKNIK firmalarının oluşturduğu işortaklığı tarafından Akkuyu sahasında VVER-1200 (AES-2006) tasarımı reaktörlerden 4 ünite kurulması teklif edilmiştir. VVER-1200 (AES-2006), Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen VVER tipi reaktörlerin en son modelidir. Bu tasarım, halen dünyada 18 adedi işletmede bulunan VVER-1000'den özellikle de Finlandiya için geliştirilen ve daha sonra Çin (Tianwan 1 ve Tianwan 2) ve Hindistan Kudankulam'da inşa edilen VVER 1000 (AES-91) tasarımından evrimleştirilmiştir. VVER tipi reaktörlerin diğer basınçlı su reaktörlerinden en önemli farkları yatay buhar üreteçleri ve hekzagonal örgü biçiminde yerleştirilmiş yakıt tasarımlarıdır. Akkuyu için teklif edilen herbir ünitenin nominal elektrik gücü yaklaşık 1200 MWe, 4 üniteden oluşan nükleer güç santralının toplam elektrik gücü ise yaklaşık 4800 MWe'tir. Çift katmanlı koruma kabı binası bulunmaktadır. Tasarımda uçak çarpmaları, dış patlamalar, rüzgar yükleri dikkate alınmıştır. Batı tipi benzerlerinde bulunan tüm güvenlik sistemlerine sahiptir ve tasarıma esas kazaların ötesindeki kazalar da (ciddi kazalar) göz önünde bulundurularak tasarım yapılmıştır.
Rusya Federasyonun'da, Novovoronezh II Nükleer Santralında 24 Haziran 2008'de ve Leningrad II Nükleer Santralında 25 Ekim 2008'de VVER-1200 (AES-2006) tipi ilk ünitelerin inşaatına başlanmıştır."

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.