Japonlar Google'dan rahatsız oldu

Japonya'da avukat ve profesörlerden oluşan bir grup, Google şirketinin sağladığı ''Google Map'' hizmetinin, internet üzerinde Japon kentlerinin sokak detaylarının görüntülenmesini sağlayarak mahremiyet haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle durdurulmasını talep etti.
Yayınlanma tarihi: 19 Aralık 2008 Cuma, 09:56

''Göz Hapsine Karşı Kampanya'' (The Campaign Against Surveillance Society) adlı grup yaptığı açıklamada, Google'ın "Google Map" hizmetinin temel insan haklarını ciddi bir şekilde ihlal ettiği görüşünü savundu.

Dernek Google'ın, Japon kentlerini söz konusu hizmet kapsamından çıkarması ve mevcut görüntüleri silmesini istedi.

Google'ın hizmetiyle ilgili tartışmalar, bazı kişilerin Google sokak detaylarında kendi resimlerine rastlamaları üzerine Japon medyasında yer almıştı.

Dünya üzerinde birçok bölgeye ait detaylı uydu görüntülerinin, cadde sokak detaylarının ve önemli ilgi noktalarının, herhangi bir ücret ödenmeden görüntülenmesi imkanı sunan Google Map, Japonya'da 12 kentin sokaklarını 360 derecelik açıyla gösteriyor.

ABD'de 50 kent ile Avrupa'da bazı bölgelerin detaylı görüntülerini de sunan hizmet, kullanıcıların, sanal olarak bir sokak boyunca ilerlemelerini ve istedikleri takdirde yol kenarındaki binaları incelemeleri imkanı sunuyor. ''Google Map'', askeri üsler gibi kritik önemdeki bazı noktaların görüntülenmesini sağladığı için birçok ülkenin tepkisini çekiyor.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.