Toptan: Kampanyayı doğru bulmuyorum

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Türkiye'nin geçmişinde utanılacak bir şeyin olmadığını belirterek, ''Bu kampanyayı doğru bulmuyorum. Bir kafa karışıklığına neden olur'' dedi.
Yayınlanma tarihi: 19 Aralık 2008 Cuma, 10:06

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Türk Hava Yolları'nın tarifeli uçağıyla Ankara'dan İstanbul'a gelişinde Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının ''Ermenilerden özür dileme kampanyası''na ilişkin sorularını yanıtladı. Kampanyayı nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Köksal Toptan, ''Bu kampanyayı doğru bulmuyorum. Bir kafa karışıklığına neden olur'' dedi.

Türkiye'nin özellikle 2005 yılından bu yana sergilediği bir devlet politikası bulunduğunu ifade eden Toptan, şunları kaydetti:
''Bu politika bana göre herkesin makul karşılaması gereken bir politikadır. Orada Türkiye, bu konunun siyasi tartışmaların dışında, tarihçilerin işi olduğu esasını dile getiriyor. Türkiye bir öneride bulunuyor ve diyor ki bu konuda gerekiyorsa ilgi duyan herkesin katılabileceği ortak bir tarih komisyonu kurulsun. Bu komisyon iddia edilen olayları araştırsın. Bizim Türkiye olarak geçmişimizden utanmamızı gerektirecek hiçbir şey olmadığına inanıyoruz. Ama ne kadar iddia varsa biz bütün belgeleri ortaya koymaya hazırız. Bütün imkanlarımızı seferber etmeye hazırız. Bunlar araştırılıp, incelensin ama bu işi tarihçiler yapsın deniyor... Bir kısım aydınlarımızın bu özür bildirisi, şimdiye kadar ortaya konulan iddiaların gerçek olmuş gibi bir varsayıma dayanması bakımından bana göre yanlıştır. Bu bildiriye imza atan arkadaşlarımız Türkiye'yi önce mahkum ediyorlar, ondan sonra da bu mahkumiyet nedeniyle özür diliyorlar, bu haksızlıktır.''

Köksal Toptan, 1980 sonrasında Türkiye'nin 40'a yakın ''günahsız diplomatının'' öldürüldüğünü hatırlatarak, ''Onlar için kim kimden özür dileyecek. O nedenle yapılmasaydı iyi olurdu diye düşünüyorum'' dedi.Cumhurbaşkanı Gül'ün sözleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün sözleri konusunda bazı spekülasyonlar yapıldığını da ifade eden Toptan, ''Sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili spekülasyonları da kesinlikle doğru bulmuyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız 'bildirinin yayınlanıyor olmasının Türkiye demokrasisinin gelişmişliğini anlatması bakımından önemli olduğunu' vurguluyor. Yoksa bildirinin içeriğine katıldığına dair bir ifadesi yok sayın Cumhurbaşkanının'' diye konuştu.

Köksal Toptan, bu bildiri ile Türkiye'ye haksızlık yapıldığını dile getirerek, ''Bildiri haksızdır. Haksızlık yapılmaktadır. 40'a yakın diplomatımızın yakınlarından, Türkiye'den kim özür dileyecek. Ona da yanıt vermeleri lazım'' dedi.

Toptan, ''CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman'ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün anneannesinin etnik kökeni konusundaki açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine de şunları söyledi:
''Fevkalade yanlış, çirkin, yakışıksız, ayıp olarak nitelendirilebilecek sözlerdir bunlar. Birbirimizin etnik kökenini araştırmak, birbirimizin etnik kökeninden hareketle bir yerlere varmaya çalışmak, çağdaş, modern Türkiye'ye yakışmıyor. Biz Türk milletinin mensuplarıyız. Türk milletine mensup olmanın gururunu, şerefini hep beraber yaşıyoruz ve kendimizi Türk milletinin bir ferdi sayıyoruz, Türk sayıyoruz. Kendini Türk sayan, Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlılığını teyit eden, ifade eden herkesin birbirini kucaklaması lazım. Bu tür davranışlardan, bu tür sözlerden herkesin özenle kaçınması lazım.''

Köksal Toptan, ''Canan Arıtman'ın açıklamasını kişisel bir değerlendirme olarak mı yoksa CHP'nin bir tavrı olarak mı görüyorsunuz?'' sorusu üzerine de, ''Kuşku duymuyorum ki kişisel bir değerlendirmedir. Bugün gazetelerde Sayın Baykal'a atfen birtakım beyanlar var. Onların doğru olduğuna inanıyorum. Çok büyük bir geçmişi olan CHP'nin böyle bir davranışın arkasında durmasını beklemem, ihtimal de vermem'' diye konuştu.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.