Atatürk Üniversitesi'nden "özür dileyenlere" tepki

Atatürk Üniversitesi Senatosu, olağanüstü toplanarak, 1915 olaylarına ilişkin olarak başlatılan ''Ermenilerden özür dileme'' kampanyasına tepki gösterdi. Olağanüstü senato toplantısının, Ermeniler tarafından 3 bin savunmasız Türk'ün katledildiği Gaziler Mahallesi'nde yapılması dikkat çekti.

19 Aralık 2008 Cuma, 10:52

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, kampanyayla ilgili düzenledikleri olağanüstü senato toplantısında alınan kararı, Ermeniler tarafından 3 bin savunmasız Türk'ün katledildiği Gaziler Mahallesi'ndeki Yanıkdere Şehitliği'nde açıkladı.

Son günlerde Türkiye'de bazı çevrelerin yöneldiği ''Ermenilerden özür dileme'' kampanyasını, haksız, maksatlı ve akademik anlayışa ciddi bir saldırı olarak gördüklerini ifade eden Prof. Dr. Koçak, bu nedenle Atatürk Üniversitesi Senatosu olarak bu gelişmelerle ilgili senato kararını kamuoyuyla paylaşmak istediklerini söyledi.

Senato kararını okuyan Prof. Dr. Hikmet Koçak, aşırı milliyetçi Ermeni grupların söz konusu girişimi ''cesur ve aydınca'' bir adım olarak gördüğüne dikkati çekerek, şunları kaydetti:
''Bu girişim, Türk milletine büyük saygısızlık olduğu gibi Ermeni terör yapılanmalarının gerçekleştirdiği şiddet eylemlerinde hayatlarını kaybeden şehitlerimize karşı da bir ihanettir. Savaş ortamı içerisinde, kendini savunmaktan başka bir amacı olmayan Osmanlı Devleti'nin 1915'te çıkardığı ''Sevk ve İskan Kanunu'' ile ülke içerisinde gerçekleştirdiği yer değiştirme olayını soykırım olarak nitelemeye çalışan ''özür dileme kampanyası'' Türk milletini derinden yaralamaktan başka bir amaca hizmet etmemektedir.''

Bilimsel olarak incelenmesi gereken bir konunun özür kampanyaları ve parlamento kararı ile maksatlı bir boyuta çekilmesini anlamlı bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Koçak, şöyle devam etti: ''Geçmişte Ermenilerin acılarından bahsedenlerin, Balkanlar'dan sürülen ve birçoğu öldürülen Türkleri unutması, 1. Dünya Savaşı ve sonrasında Ermeni çetelerinin katlettiği yüz binlerce Türk'ün acısını hissetmemesi, yalnızca Türk oldukları için öldürülen diplomatların hayatını hiçe sayması ve bütün dünyanın gözü önünde Kafkasya'da on binlercesi katledilen ve 1 milyondan fazlasının göçe zorlandığı Azerbaycan Türklerini görmezden gelmesi düşündürücüdür.''

Söz konusu kampanya ve benzeri girişimlerin Türk Ermeni ilişkilerine yarar yerine, zarar getireceğini vurgulayan Prof. Dr. Koçak, ilişkilerin düzelmesinin yegane yolunun tek taraflı ve yanlı özür dileme kampanyalarının değil, gerçeklerin gün yüzüne çıkarılmasına çalışmak olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. Hikmet Koçak, üniversitelerindeki tarihçi bilim adamlarının bugün kadar Türk-Ermeni ilişkileri üzerine gerçekleştirdiği bilimsel çalışmalarla 1914-1915 yılları arasında Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da asıl katliama uğrayanların Müslüman Türkler olduğunu, bilimsel verilere ve toplu mezar kazı çalışmaları sonucunda ulaşılan bulgulara dayanarak ispatladığını sözlerine ekledi.