ÖDP'de Ergenekon depremi

ÖDP içinde uzun süreden beri yaşanan ve son dönemlerde Ergenekon, çatı partisi ve yerel seçim tartışmaları partiyi bölünmenin eşiğine getirdi. MYK, Uras'ı ve Uras'ın yakın çevresinde bulunanları hedef alan bir açıklama yaptı.
Yayınlanma tarihi: 19 Aralık 2008 Cuma, 11:53

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), parti içinde Ergenekoncuların olduğu imasında bulunan Genel Başkan Ufuk Uras'ı, "Partimizi ve Türkiye sosyalist hareketlerinin bütün geçmiş devrimci değerlerini faşistlik, milliyetçilik ve Ergenekonculuk gibi suçlamalarla karalamaya çalışan ve bu saldırılara çanak tutarak destekleyen tutumları çevreleri ve kişileri kınıyoruz" açıklamasıyla eleştirdi.

ÖDP'de Genel Başkan Ufuk Uras ile parti içinde Devrimci Yol geleneğinden gelenler arasında uzun süreden beri yaşanan tartışma Ergenekon davası ve çatı parti tartışmalarının ardından bölünme noktasına kadar geldi. Uras'a yakın bazı isimlerin CHP'den belediye başkanlığı için kulis yapması, Uras'ın parti içindeki kendisine muhalif kesimleri Ergenekoncu olarak suçlaması ve çatı partisi girişimlerinin ardından dün İstanbul'da toplanan ÖDP MYK toplantısında masaya yatırıldı.

4 maddelik "zorunlu" açıklama

Parti için yol ayrımı sayılabilecek MYK toplantısının ardından, "Partimiz Hakkında Medyada Yer Alan Haberlerle İlgili Olarak Zorunlu Bir Açıklama" başlığıyla 4 maddelik bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, yerel seçim çalışmalarının kongrede alınan "eşitlikçi ve özgürlükçü bir sol seçeneğin oluşturulmasını" kararı doğrultusunda yürütüldüğü belirtilerek, "Medyada ÖDP'nin CHP'yi destekleyeceği şeklinde çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bazı ÖDP üyelerinin CHP listelerinden aday olmaya çalışmaları tamamen bu kişilerin şahsi tasarruflarıdır partimizi bağlamamaktadır. ÖDP yerel seçimlerde kamusal, demokratik ve katılımcı bir yerel yönetim programını esas alarak, bugünkü yerel yönetim anlayışına karşı gerçek bir alternatifi bu doğrultuda ortak hareket edebilecek bütün sol-sosyalist kesimlerle birlikte tartışmak ve hayata geçirmek için çaba göstermektedir" denildi.

Çatı Partisi çalışmalarına katılma konusunda ÖDP'nin yetkili kurulları tarafından alınmış bir karar ve Parti Meclisi ile MYK tarafından bu konuda kimseye görev ve yetki verilmediğinin belirtildiği açıklamada, medyada çatı partisi çalışmalarına katıldığı haberleri çıkan Ufuk Uras'ın da partinin yetkili kurullarına bu konuda bir karar alınmak üzere herhangi bir öneri getirmediği ifade edildi.

ÖDP Genel Başkanı Uras, en son bir gazete ve televizyon kanalında yaptığı açıklamalarda ÖDP içinde Devrimci Yol geleneğinden gelenleri Ergenekoncu olarak suçlamıştı. ÖDP içinde uzun süreden beri yaşanan tartışmaların dün yapılan MYK toplantısının ardından yol ayrımına gelindiği belirtiliyor.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.