Belçika'ya daha fazla "müsamaha yok"

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu, Belçika'daki insan hakları ihlaline daha fazla "müsamaha gösterilemeyeceğini" bildirdi. Komisyon'un geçen hafta yaptığı denetlemelerin ardından, Belçika'daki hapishanelerin "içler acısı" bir durumda olması sebebiyle bu uyarının yapıldığı öğrenildi.
Yayınlanma tarihi: 22 Aralık 2008 Pazartesi, 09:35

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu, Belçika'yı hapishanelerindeki olumsuz şartlar sebebiyle uyardı. Belçika hapishanelerinde 8 bin 200 yatak kapasitesine karşın 9 bin 500 mahkum bulunuyor.

Ülke hapishanelerinde ve mültecilerin tutulduğu kamplarda 4 günlük denetimi tamamlayan Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg, bu durumun tutuklular ve hapishane personeli açısından kabul edilemez olduğunu belirtti.

Komiser, mülteci çocuklara yapılan insanlık dışı muamelenin ve suçlu çocukların büyüklerle hapse atılarak cezalandırılmalarının da artık hoş görülemeyeceğini ifade etti.

Avrupa Konseyi'nin İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT), Belçika polisine ve hapishanelerine yönelik ağır eleştiriler içeren raporunu, 2002 yılı sonunda Brüksel hükümetine iletmişti. Raporda, hapishane koşullarına yönelik ağır eleştiriler yanında, belirlenen işkence vakalarına da yer verilmişti.

BM bünyesinde "İşkenceyle Mücadele Komitesi" raporlarında da Belçika polisinin ve hapishanelerindeki işkence vakaları eleştirilerek, Brüksel hükümetinden çözüm bulması son 6 yıldır sürekli isteniyor.

Her yıl 300 kadar intihar girişimi kaydedilen ve en az 30 tutuklunun bu nedenle öldüğü hapishaneler dışında yüzlerce mahkum da uzaktan kumandalı "elektronik bilezik" sistemiyle "ev hapsinde" tutuluyor. Bu mahkumların hareketleri, bilgisayar bağlantılı elektronik sistemlerle sürekli kontrol ediliyor.

Belçika hapishanelerinde personel grevleri, değişik bölgelerde, uzun yıllardır devam ediyor ve sık sık isyan olayları yaşanıyor.

Brüksel hükümetleri, sorunların varlığını yıllardır kabul ediyor ve çözüm arayışlarının sürdürüldüğünü, bu konuda daha gayretli olunacağını sık sık ifade ettiler. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammarberg'in resmi raporu ilkbaharda yayımlanacak.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.