Türk Lirası Sıvas'ta tanıtıldı

Merkez Bankası Kayseri Şube Müdürü Meral Kiper, yeni tedavüle çıkacak Türk Lirası banknotlarla ilgili, ''Bu tarihi geçişte tüm kurumlarımızın, vatandaşlarımızın gereken ilgiyi göstereceğine, her türlü desteği vererek ulusal paramıza sahip çıkacağına inanıyoruz'' dedi.

23 Aralık 2008 Salı, 13:17

Sıvas İl Özel İdaresi Toplantı Salonu'nda Merkez Bankası Kayseri Şubesi tarafından düzenlenen toplantıda, 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren tedavüle çıkarılacak olan Türk Lirası (TL) tanıtıldı.

Toplantıda konuşan Merkez Bankası Kayseri Şube Müdürü Meral Kiper, "Ülke paramız yeniden Türk Lirası ve Kuruş adını alarak 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren yenilenen tasarımları, değişen boyutları, gelişmiş teknik ve güvenlik özellikleriyle kullanıma girecektir'' diye konuştu. Kiper, ''Bu tarihi geçişte tüm kurumlarımızın, vatandaşlarımızın gereken ilgiyi göstereceğine, her türlü desteği vererek ulusal paramıza sahip çıkacağına inanıyoruz'' dedi.
 

Banknotların yıpratılması

Dolaşımda bulunan banknot kalitesinin artırılması amacıyla cüzdan kullanma alışkanlığının yaygınlaştırılmasınını isteyen Kiper, banknotların yıpratılmaması için gerekli özen ve dikkatin gösterilmesini beklediklerini ifade etti.

Banknotların üzerine yazı yazılmaması, buruşturulmaması, delinmemesi ve yırtılmaması uyarısında bulunan Meral Kiper, vatandaşların ellerine geçen yıpranmış, eskimiş paraları bankalar aracılığıyla değiştirmelerini, yırtılan paraları da bantlarla yapıştırmayıp ekleriyle birlikte bankalara giderek değiştirmesini istedi.