"Gözden geçirin dedim, gerek duymadılar"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'Şike yasası'nın mecliste aynen kabul edilmesine ilişkin, ''Ceza siyasetini Meclis belirler. Geri gönderirken 'bir daha gözden geçirin' demiştim ama Meclis de buna ihtiyaç duymadı, ceza siyasetini böyle belirledi. Benim de artık Anayasa'ya göre yapacağım bellidir. Bir Anayasal konu değil, Meclisin ceza siyasetini takdir etmesiyle ilgili bir konu'' dedi.
Yayınlanma tarihi: 12 Aralık 2011 Pazartesi, 13:18

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu ile düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin kamuoyunda ''şiddet yasası'' olarak bilinen Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un Mecliste aynen kabul edildiğini anımsatarak, ''Bu yasaya ilişkin tavrınız önceki gibi mi olacak?'' şeklindeki sorusu üzerine Gül, Basescu'nun konu hakkında fikir sahibi olması için, tercümandan kısa bir özet yapmasını istedi. Gül, yasanın sadece şikeyi değil, sporda şiddetin önlenmesi ve bahis konularında yeni düzenlemeleri kapsayan bir yasa olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, ''Ben veto gerekçemde söylemiştim, ceza siyasetini Meclis belirler. Geri gönderirken 'bir daha gözden geçirin' demiştim ama Meclis de buna ihtiyaç duymadı, ceza siyasetini bu şekilde belirlemiş oldu ve bana geri gönderdi. Benim de artık Anayasa'ya göre yapacağım bellidir. Bir anayasal konu değil, Meclisin ceza siyasetini takdir etmesiyle ilgili bir konu'' dedi.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.