Irak Başbakanı Maliki Ankara'da

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Nuri El Maliki Ankara'da görüştü. Görüşmenin ardından açıklama yapan Erdoğan, Irak ile dayanışma içerisinde terörle mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi. Maliki, Abdullah Gül'le de biraraya gelecek.

24 Aralık 2008 Çarşamba, 10:38

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile Başbakanlık Resmi Konutu'nda yaklaşık 1 saat 15 dakika baş başa görüştü. Görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Maliki'ye ''Değerli Kardeşim ve Meslektaşım'' diye hitap eden Erdoğan, Maliki ile 2008 yılında ikinci kez bir araya gelmenin mutluluğu içerisinde olduğunu söyledi.

Bağdat'a Temmuz ayında yaptığı ziyaret sırasında Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Anlaşması imzalandığını hatırlatan Erdoğan, özellikle icracı bakanlıklar arasında devam edecek sürecin başlatıldığını dile getirdi.

Erdoğan, şunları kaydetti:
''Bundan sonraki süreçte, yıl içinde 3 kez bakanlarımızın bir araya gelişi söz konusu. Başbakanlar düzeyinde de en az 1 kez bir araya gelmiş olacağız. 2007 sonu itibariyle aramızdaki ekonomik ilişkilerde 3,5 milyar dolarlık bir ticaret hacmi söz konusu. Onuncu ay sonu itibariyle bu yıl 4,3 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmine ulaştık. Şu anda bakan arkadaşlarımız muadilleriyle karşılıklı görüşmelerini yapıyorlar. Aynı şekilde Sayın Başbakan ile biz de ikili görüşmemizi bitirdik. Gerek siyasi alanda gerek askeri alanda neler yapabileceğimizi, savunma sanayi noktasında neler yapabileceğimizi görüştük. Altyapı, üst yapı konusunda müteahhitlik sektörünün Irak'ta önünün çok açık olduğunu tekrar Sayın Başbakan bizlere iletti ve bu konuda müteahhitlerimizi Irak'a davet ettiler. Eğitim, sağlık, konut alanları...

Bütün bunların yanında, malum aramızdaki en önemli mutabakat konusu bölücü terör örgütünün Irak merkezi yönetimi tarafından bir terör örgütü olarak kabullenilmiş olmasıdır. Aramızdaki üçlü mekanizma bilindiği gibi devam ediyor. Türkiye, Irak ve ABD olarak bu süreçte de bu dayanışmamızın aynı şekilde devam edeceği bizler için bir memnuniyet konusudur. Çünkü, Irak da terörle ciddi bir mücadele içerisinde biz de terörle çok ciddi bir mücadele içerisindeyiz. Terör bizim ortak konumuzdur, ortak mücadele alanımızdır. Terörün her çeşidi bizim açımızından lanetlidir. Çünkü insanı ve insanlığı düşman ilan eden bir anlayışı bizim hoşgörüyle karşılamamız mümkün değildir. Ortak dayanışma içerisinde terörle mücadeleyi sürdüreceğiz.''