Kriz kâhini Roubini: Türkiye topun ağzında

Dünya ekonomisinin ana gündem maddesi olan mortgage krizinin kâhini olarak bilinen Profesör Nouriel Roubini, ‘Büyük Buhran görülmez’ dedi ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bazı ülkelerin kriz nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşayabileceğini belirtti. 2009’un, küresel çapta ağır bir resesyon yılı olabileceğini söyleyen Roubini, “12 ülke her an krize merhaba diyebilir” dedi
Yayınlanma tarihi: 24 Aralık 2008 Çarşamba, 12:03

Küresel krizi önceden öngören İstanbul doğumlu ABD’li New York Üniversitesi İktisat Profesörü Nouriel Roubini, krizde gelinen noktayı Financial Times’a değerlendirdi. Türkiye’nin de sıkıntılar yaşayabileceğine dikkat çeken Roubini, 2009’da ekonomik durgunluğun gözleneceğini ve küresel çapta ağır bir resesyon beklediğini söyledi.

Roubini, 2010 yılında ekonomik büyümeye ise belki dönüleceğine dikkat çekti. ABDde mali kurumlara daha hızlı ve daha aktif şekilde sermaye aktarılması gerektiğini ifade eden Nouriel Roubini, halen sıkıntılı ve batmış konumdaki konut sahibi ailelerin borç yükünü azaltmaya yönelik bir plana ihtiyaç olduğunu kaydetti.

‘Kapitalizmin sonu gelmedi’

Her şeye rağmen yeni bir Büyük Buhranın görülmeyeceğini öngören Roubini, Yaşananlar kapitalizmin-piyasa ekonomilerinin sonu anlamına gelmiyor. Ancak tüm bunlar piyasalarda önemli kusurlar olduğu, piyasaların kendilerini ve birbirlerini iyi denetleyemedikleri izlenimi uyandırıyordedi. Roubini, kaybın emlak kredilerinden ticari kredilere, kredi kartlarına, otomotiv kredilerine yayılma tehlikesinin söz konusu olduğunu ifade etti.

‘Mali kriz kapınızda’

Bir diğer tehlikenin gelişmekte olan piyasalarda gözlenen ekonomik koşullar olduğunu söyleyen Roubini şunları kaydetti: Potansiyel bir mali krizin eşiğinde olan 12 ülke var. Avrupada Litvanya, Estonya, Letonya, Macaristan, Bulgaristan, Romanya, Türkiye, Ukrayna. Asyada Pakistan, Endonezya, Güney Kore. Latin Amerikada Arjantin ve Venezüella. Bu ülkelerden bazıları sıkıntı yaşayabilir ve bunun gelişmekte olan diğer piyasalara yönelik bulaşıcı etkisi olabilir.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.