Eti üzdü, şeker verelim

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB), Seydişehir Eti Alüminyum’u geri almak için davalı olduğu Cengiz İnşaat’a, 6 tane şeker fabrikasını devretmeye hazırlandığı ortaya çıktı.
Yayınlanma tarihi: 15 Aralık 2011 Perşembe, 15:53

ÖİB Eti Alüminyumu özelleştirildikten sonra kurumun satışı Danıştayca iptal edilmişti. Kurumu almak için Cengiz İnşaata açtığı dava devam eden ÖİB, grubu şeker fabrikalarının 29 Kasım 2011de yapılan özelleştirme ihalelerine sokmakta sakınca görmedi.

Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba fabrikalarından oluşan portföy C grubu şeker fabrikalarına en yüksek teklifi 656 milyon dolarla Cengiz İnşaata ait Ak-Can Şeker Sanayi verdi. Başbakan Tayyip Erdoğanın başında olduğu Özelleştirme Yüksek Kuruluda (ÖYK) onaylarsa, 6 fabrika Rizeli müteahhit Mehmet Cengize devredilecek. Satışı yargıya taşıyan Şeker-İşin dava dilekçesinde konu şöyle yer aldı:

Alüminyum iptal ediliyor: Özelleştirmelerle büyüyen bir grup olan Cengiz Grubu, Eti Alüminyum AŞ özelleştirilmesine de Ce-Ka İnşaat olarak katılmış ve kamu şirketini devralmıştır. Bu ihalenin iptali istemiyle açılan dava sonucunda, Danıştay 13. Dairesi’nce ihalenin iptaline karar verilmiştir.

ÖİBnin davası devam ediyor: Temyiz ve karar düzeltme aşamalarından da geçerek kesinleşen bu iptal kararına rağmen, Şirket Eti Alüminyumu çalıştırmaya devam etmekte olup bu konuda Cumhuriyet gazetesine açıklama yapan ÖİB yetkilileri, ..Danıştayın kararını uygulamak üzere hisselerin devredilmesine ilişkin dava açıldığını, davanın sürdüğünü ve henüz sonuçlanmadığını belirtmişlerdir.

Mobil santral ve Karadeniz sahil yolu projesi: Eti Alüminyum özelleştirmesi nedeniyle ÖİB ile davalı olan Cengiz Grubu, kamuoyunun gündemine Samsunda kurulan ve çalışmadığı takdirde kamuya zararının daha düşük olduğu saptanan mobil santrallardan birisinin sahibi ve yolsuzluk iddialarına konu olmuş ve bu nedenle bir bakanın Yüce Divanda yargılanmasına sebep olan Karadeniz sahil yolu ihalesine katılan şirketlerden birisi olarak gelmiştir.

İhaleye katılması mümkün değil: Gerek Enerji Bakanlığı, gerekse de TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonunda detaylı bilgileri mevcut olan bu şirketin ihaleye katılmasının mümkün olmadığı sonucuna ulaşılacağı kanısındayız. Özellikle mobil santral nedeniyle Enerji Bakanlığı ve EÜAŞnin ciddi bir zararı mevcuttur ve bu kamu zararı elektrik fiyatları aracılığıyla tüm topluma yansıtılmaktadır.

A+ A-

Okumadıklarınız

Bu kategoriye ait, henüz okumadığınız haberler listelenmektedir. Tümünü görüntülemek için tıklayınız.